O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Sasin: Węgiel kamienny, brunatny, to nasze bogactwo naturalne

Sasin

Siarka, węgiel kamienny, brunatny, miedź, gaz ziemny, to nasze bogactwo naturalne – podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

W życzeniach barbórkowych skierowanych do pracowników branży górniczej podkreślił, że ich wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Jak wskazał, 4 grudnia wspominamy również tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją ofiarną pracę. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Sasin: Wydobycie jest fundamentem polskiej gospodarki

Wicepremier Sasin przypomniał, że 4 grudnia przypada Dzień Górnika. Z tej okazji skierował "serdeczne słowa do wszystkich pracowników branży górniczej".

"Dzień Św. Barbary – patronki górników, to szczególna okazja do refleksji nad wieloletnią tradycją górnictwa w Polsce. W tym dniu pragnę przekazać wyrazy szacunku, uznania oraz podziękować za codzienne zaangażowanie górników i pracowników branży wydobywczej" - przekazał Sasin w życzeniach barbórkowych zamieszczonych w niedzielę na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Szef MAP podkreślił, że "siarka, węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny, to nasze bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki".

"Nie byłoby ono możliwe, gdyby nie współdziałanie tysięcy osób – geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych – a przede wszystkim górników. Dziś wszyscy Polacy są myślami z tymi, którzy każdego dnia wykonują swoje obowiązki z narażeniem życia" – podkreślił.

Sasin

4 grudnia obchodzona była Barbórka

Jak wskazał, 4 grudnia wspominamy również tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją ofiarną pracę. "Nie ma ich wśród nas, odeszli na wieczną szychtę, ale pozostaną zawsze w naszych sercach, jako symbol poświęcenia dla drugiego człowieka" – przekazał.

"Dziś jedyne słowo, które przychodzi na myśl to – dziękuję. Za Państwa trud, zaangażowanie, poświęcenie. Za etos pracy i życia górnika, pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie. W dzień uroczystych obchodów dnia patronki górników dziękujemy również Państwa najbliższym. To Oni każdego dnia wspierają Państwa, otaczając opieką i troską"  podkreślił Sasin.

Przypadająca w niedzielę Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym co roku 4 grudnia. Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Czytaj też: Kaczyński: Zbudujemy nowe kopalnie węgla, jeśli będzie to konieczne

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023