Talk icon

Informacje

16-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Samica królika jest gotowa do zajścia w ciążę przez cały rok

samica królika

Samica królika wytwarza stale pewną ilość estrogenów, co pozwala jej na zachowanie praktycznie ciągłego stanu gotowości do ciąży.

Śmiertelność wśród królików od zawsze była duża. Z tego względu w trakcie ewolucji wytworzył się  imperatyw do dużej dzietności i umiejętności częstego zachodzenia w ciążę. W ciągu roku samice mogły wydawać potomstwo nawet ośmiokrotnie. U królików występuję tzw. owulacja indukowana.

Samica królika gotowa do zajścia w ciąże

Użytkowość rozpłodowa samic jest ważnym czynnikiem w towarowej produkcji królików. Hodowca tych zwierząt może wpływać na cechy użytkowe tych zwierząt poprzez selekcję i wybór osobników do rozpłodu.

Czas na gody królików w naturalnym środowisku jest skrócony do miesięcy ciepłych, gdyż w okresie jesienno-zimowym mniejsza była szansa, by miot bezpiecznie dotrwał do wiosny. Obecnie króliki żyjące w hodowlach domowych nie czują konieczności wyciszania instynktów rozrodczych, gdyż sprzyjające ciąży i porodowi warunki są zagwarantowane przez cały rok. Zakocona samica powinna mieć spokój i pozostawać we własnej klatce przez całą ciążę. W tym okresie dużą uwagę trzeba zwracać na jakość i ilość paszy.

Jeśli chodzi o ruję, to samica królika ma ją około 16 dni. Podczas niej zwierzę może być niespokojne i agresywne oraz mieć zaczerwienione i nabrzmiałe narządy rodne. W niektórych przypadkach może dojść do wystąpienia braku apetytu. 

samica królika owulacja

Owulacja indukowana

U królików występuję tzw. owulacja indukowana. Oznacza to, że samica królika wytwarza stale pewną ilość estrogenów. Pozwala jej to na zachowanie praktycznie ciągłego stanu gotowości do kopulacji i ciąży. Samica jest gotowa do prokreacji praktycznie cały czas, nawet krótko po porodzie. 

Co ciekawe, samice królika można użytkować przez 3 lata, a nawet dłużej. Jednak należy zapewnić im dobre warunki żywieniowe. Gdy stosuje się intensywne metody rozpłodu, okres ten skraca się u samic do 1,5-2 lat, a u samców do 3-4 lat. Użytkowanie samców uzależnione jest również od intensywności ich eksploatacji. 

Sprawdź: Królik miniaturowy, czyli jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych

weterynarianews.pl/kalendarzrolnikow.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022