Talk icon

Informacje

04-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Sama słodycz! W Orientarium przyszły na świat wyderki orientalne

wyderki orientalne

Dwie wyderki orientalne przyszły na świat w łódzkim Orientarium. To pierwsze narodziny w otwartym w tym roku Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi

Maluchy na razie przebywają głównie na zapleczu, gdzie oswajają się i zapoznają z opiekunami oraz otoczeniem. Szczęśliwymi rodzicami wyderek są 5-letni Vincent i o 2 lata młodsza Marlenka. Oboje przyjechali do Łodzi pod koniec 2020 roku z Holandii, jednak z różnych ogrodów zoologicznych.

Małe wyderki orientalne

Wyderki orientalne zostały rodzicami 16 czerwca, a ich opiekunowie od razu zaobserwowali duże zmiany w zachowaniu do niedawna chętnych do wspólnych zabaw zwierząt.

,,O ile wcześniej wyderki zachowywały się względem opiekunów niezwykle ufnie i kontaktowo, wraz z nową rolą i rodzicielskimi obowiązkami stały się zdystansowane, uważne i zdecydowanie broniące swojego gniazda. Oczywiście, szanujemy takie decyzje naszych podopiecznych i w czasie odchowu młodych ograniczamy ingerencje weterynaryjno-hodowlane do minimum" – wyjaśniła lekarka weterynarii w Orientarium ZOO Łódź Anna Bunikowska.

Z tego powodu pierwszy przegląd udało się wykonać, kiedy brzdące miały kilka tygodni. Wydrzątka zostały zważone, sprawdzono ich płeć – okazało się, że to dwie samiczki – i podano zastrzyki z preparatów mineralno-witaminowych oraz lek przeciwpasożytniczy. Te czynności są standardowym postępowaniem w przypadku wszystkich urodzonych w zoo maluchów. Gdy wyderki trochę podrosną, będą miały założone microchipy, umożliwiające ich trwałą i jednoznaczną identyfikację.

Maluchy z rodzicami przebywają w tej chwili głównie na zapleczu, gdzie oswajają się i zapoznają z opiekunami oraz otoczeniem. W naturze wyderki żyją w grupach rodzinnych liczących do 12 osobników, gdzie starsze potomstwo pomaga w odchowywaniu młodszego rodzeństwa.

wyderki orientalne

Czytaj też: Nowe łódzkie orientarium napędza ruch turystyczny w mieście

PAP/fot.fb, ZOO Łódź

 

 

swiatrolnika.info 2023