O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Sadzenie cebuli – wskazówki na temat uprawy tego warzywa

Sadzenie cebuli

Cebula jest warzywem łatwym w uprawie. Zazwyczaj sadzenie cebuli odbywa się wczesną wiosną, a jej zbór jesienią. Zobacz, jak sadzić, uprawiać i zbierać cebulę.

Niezależnie od tego, czy zaczyna się uprawę cebuli od nasion, sadzonek czy rozsady, istnieją pewne sztuczki, które odróżniają wspaniałe zbiory od tych, które nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Sadzenie cebuli z nasion czy z zestawów?

Sadzenie cebuli z rozsady jest lepsze niż z nasion, po prostu dlatego, że rozsady szybko się przyjmują i są łatwiejsze do sadzenia. Cebula z rozsady to maleńka cebula, która dojrzewa po około 14 tygodniach. Są one odporne na lekkie mrozy i mają wyższy wskaźnik sukcesu niż nasiona lub sadzonki wysiewane bezpośrednio. Zestawy cebuli wyglądają jak małe cebulki i są sprzedawane w sklepach ogrodniczych. Gdy dojrzeje, rozwija się w pełnowymiarową cebulkę.

Oczywiście rozpoczęcie uprawy cebuli od nasion jest możliwe, a w chłodniejszych regionach (strefa 5 i chłodniejsze) może być nawet konieczne. Cebula uprawiana z nasion wymaga gleby o temperaturze co najmniej 10°C, aby mogła wykiełkować, dlatego należy ją uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych na około 6 tygodni przed przesadzeniem do ogrodu.

sadzenie cebuli

Sadzenie cebuli w glebie

Wiosną należy sadzić rozsadę cebuli, gdy tylko ziemia nadaje się do uprawy, zwykle pod koniec marca lub w kwietniu, gdy temperatura nie będzie spadać poniżej -2°C. Nasiona cebuli należy wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych na około 6 tygodni przed przesadzeniem do gruntu, gdy temperatura gleby wynosi co najmniej 10°C. Cebula zasadzona jesienią potrzebuje co najmniej 4-6 tygodni ciepłych temperatur, aby zakorzenić się w gruncie. W okresie chłodów cebula pozostaje w stanie spoczynku. Wczesną wiosną, gdy temperatura i gleba ponownie się ociepli, cebula odżywa.

Rośliny cebuli wymagają stałego odżywiania, aby mogły wytworzyć duże cebule. W czasie sadzenia należy dodać nawóz azotowy. Wielu ogrodników ekologicznych przed posadzeniem cebuli dodaje na dno każdego rzędu centymetr kompostu. Można też wykopać w glebie rów, a następnie wypełnić go kompostem.

Stosuj płodozmian w uprawie cebuli. Nie należy sadzić jej rok po roku w tym samym miejscu, ponieważ może to sprzyjać rozprzestrzenianiu się chorób, które wpływają na uprawy. Sadzenie cebuli powinno odbywać się w miejscu w pełni nasłonecznionym, gdzie cebula nie będzie zacieniona przez inne rośliny. Im więcej energii cebula może czerpać ze światła słonecznego, tym większe mogą urosnąć jej cebulki. Jesienią lub wczesną wiosną wymieszaj z glebą stary obornik lub kompost, aby poprawić jej strukturę. Upewnij się, że nie ma w niej kamieni ani gruzu. Gleba powinna być dobrze zdrenowana i luźna, gdyż gleba zbita wpływa niekorzystnie na rozwój cebulek.

Czytaj też: Cebula – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

almanac.com/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023