O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-01-2023

Autor: Świat Rolnika

Sachajko: W każdej gminie powinna być chociaż jedna biogazownia

biogazownia

Według Jarosława Sachajko, OZE może być szansą dla polskiej wsi, a w każdej gminie powinna zostać wybudowana przynajmniej jedna biogazownia.

Polityk Kukiz ‘15 podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej skomentował prace nad nowelizacją tak zwanej ustawy wiatrakowej. Parlamentarzysta zauważył, że oprócz wiatraków warto zwrócić również uwagę na pozostałe źródła OZE na wsi, na przykład biogazownie, geotermię czy też energię wodną.

Biogazownia w każdej gminie?

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej. Zmiany są jednym z kamieni milowych, które Polska musi zrealizować, by otrzymać środki z KPO. Poseł Jarosław Sachajko odniósł się w trakcie debaty Instytutu Gospodarki Rolnej do zmian przewidzianych w nowelizacji. Poseł uważa, że OZE jest szansą dla polskiego rolnictwa i polskich rolników. Zdaniem parlamentarzysty dobrym rozwiązaniem dla polskich rolników jest biogazownia.

,,Wiatraki są szansą dla obszarów wiejskich, ale same wiatraki nie zapewnią nam miksu energetycznego. Mamy biogazownie, mamy geotermię, i to wszystko jest wielką szansą dla rolników. Powinniśmy postawić w każdej gminie przynajmniej jedną biogazownię, aby odpady rolnicze zagospodarować i mieć z tego konkretne pieniądze. Innym niedocenianym źródłem energii jest też woda. I tym właśnie resort rolnictwa również powinien się zainteresować” – wskazał polityk.

Zobacz też: Debata IGR: OZE a rolnictwo. Czy rolnicy mogą na tym skorzystać?

Warto jednak pamiętać, że w przypadku OZE na wsi, a w szczególności w przypadku elektrowni wiatrowych, mamy do czynienia z pewnymi problemami. Polityk wskazał na problem opłacalności takiej inwestycji.

,,W przypadku wiatraków tylko 38 groszy z każdej zainwestowanej złotówki zostaje w Polsce. Większość pieniędzy idzie do Niemiec i Danii, bo to te kraje są producentami turbin. Tego typu problemów nie ma przy biogazowniach czy pozyskiwaniu energii z wody” – dodał polityk.

Zdaniem posła Kukiz ‘15 warto rozważyć również możliwość uniezależnienia energetycznego polskich samorządów. W takim przypadku potrzeba jednak zmian prawnych, które zlikwidują monopol PSE.

,,Musimy rozważyć, czy nie złamać monopolu Polskich Sieci Energetycznych. Jeżeli dany samorząd ma dobre warunki i chce być niezależny energetycznie, to powinien móc postawić swoje sieci energetyczne, by podłączyć swoich mieszkańców do miksu energetycznego” – zauważył Sachajko.

swiatrolnika.info 2023