O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Sachajko: Unia Europejska bardzo wiele obiecuje, ale niewiele robi

Sachajko Unia Europejska

Jarosław Sachajko podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odniósł się do kryzysu na rynku nawozowym oraz działaniach unijnych instytucji w tej kwestii. 

Zdaniem posła Kukiz’15 obecna polityka instytucji unijnych jest całkowicie oderwana od rzeczywistości. Podkreślił, że Unia Europejska w ostatnich miesiącach złożyła bardzo wiele obietnic, które do tej pory nie zostały zrealizowane. Wyraził on również nadzieję, że w tym roku rolnicy również otrzymają dofinansowanie do nawozów, które sprawdziło się w praktyce.

Sachajko: Unia Europejska jest oderwana od rzeczywistości

Jarosław Sachajko był jednym z gości Moniki Przeworskiej podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej. Odniósł się on między innymi do wpływu komisarza Janusza Wojciechowskiego na politykę kreowaną przez Komisję Europejską. 

“Mamy swojego komisarza, lecz należy zaznaczyć, że te decyzje są podejmowane przez całą komisję, a jak widzimy kompetencje poszczególnych komisarzy, są marne, a nawet można powiedzieć żadne. To Komisja koniec końców głosuje większością a większość, jaka jest, to przedstawia pan Frans Timmermans, który odleciał totalnie. Nie on sam tam odleciał, bo przy tych pieniądzach, jakie otrzymują, oni wszyscy są oderwani od rzeczywistości. Dla nich zapłacenie za coś dwa czy trzy razy więcej nie robi różnicy w ich budżetach, natomiast robi ogromną w przypadku budżetów zwykłych obywateli” – wyjaśnił poseł Kukiz'15.

Jarosław Sachajko zwrócił również uwagę na szereg obietnic, jakie złożyła Unia Europejska i które do tej pory nie zostały spełnione. 

“Unia Europejska bardzo wiele obiecuje, ale niewiele robi. Przecież pamiętamy, jak obiecała zorganizować korytarze żywnościowe, aby z Ukrainy zboże odbierać i nic z tym nie zrobiła. Tych obietnic ze strony Unii Europejskiej było bardzo dużo, a teraz mówi nam o tym, że możemy sobie wprowadzić podatek od nadmiarowy zysków i te pieniądze przekazywać rolnictwu. Czyli w zasadzie Unia Europejska mówi nam o czymś, co i tak sami możemy zrobić” – powiedział. 

Dopłata do nawozów dla rolników była bardzo dobrym rozwiązaniem

Zdaniem gościa debaty Instytutu Gospodarki Rolnej zeszłoroczne dopłaty do nawozów dla rolników były dobrym i uczciwym rozwiązaniem, na które warto było przeznaczyć 4 miliardy złotych.

“Dopłata do nawozów dla rolników była bardzo dobrym i uczciwym rozwiązaniem oraz mam nadzieję, że ta dopłata wróci. Ja wiem, że 4 miliardy złotych, to są gigantyczne pieniądze, dlatego też żadne inne państwo na to rozwiązanie się nie zdecydowało. Były zamykane fabryki, bo się nie opłacało produkować, my natomiast dofinansowaliśmy nasze rolnictwo tak, żeby więcej pieniędzy pozostało w kieszeniach rolników. Jednak to rozwiązanie było planowane przede wszystkim z myślą o konsumentach, aby mogli taniej kupić żywność, abyśmy mogli utrzymać eksport oraz plony” – podkreślił Jarosław Sachajko. 

Poseł Kukiz’15 wyraził nadzieję, że po odrzuceniu przez Komisję Europejską tegorocznych planów dofinansowania do fabryk nawozów, powróci zeszłoroczne rozwiązanie, które sprawdziło się w praktyce.

“W tym roku miało być rozwiązanie takie, że miały być dopłaty do fabryk jako do działu energochłonnego, ale okazało się, że w ostatniej chwili Komisja Europejska nie zgodziła się na to, by dotować fabryki. Należy podkreślić, że nawóz robi się z gazu, więc jest to wyjątkowo energochłonny przemysł, ale jeśli nie ma zgody, to mam nadzieję, że wrócimy do tego rozwiązania, które przetestowaliśmy” – dodał poseł Kukiz’15.

Oglądaj także: Debata IGR: Kryzys na rynku nawozowym. Jak mu przeciwdziałać?

swiatrolnika.info 2023