Talk icon

Informacje

03-01-2022

Autor: Oliver Pochwat

Sachajko: Dobre wyniki eksportowe to zasługa polskich rolników i przedsiębiorców

Sachajko

Poseł Jarosław Sachajko w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info przyznał, że dobre wyniki polskiego eksportu, to zasługa zaradnych rolników i przedsiębiorców.

Podkreślił on, że Polacy to naród wyjątkowo racjonalny, który pomimo panującej na świecie pandemii COVID-19 nie wyłączył wzorem krajów zachodnich swojej gospodarki i dzięki temu zanotowaliśmy dobre wyniki w eksporcie żywności i produktów spożywczych. Przypomniał także, że polska żywność jest zdrowa, dobra, ale również jest tania oraz w przyszłości może podbijać kolejne światowe rynki.

ŚwiatRolnika.info: Dlaczego pomimo panującej pandemii COVID-19 polski eksport ma się tak dobrze? Przytoczmy tutaj najnowsze dane, z których wynika, że eksport żywności z Polski w okresie od stycznia do października 2021 roku zanotował wzrost pod względem wartości o 6,7%. Z czego to wynika?

Jarosław Sachajko: Odpowiedź na to pytanieBrytyjski eksport 01 będzie trywialnie prosta, ponieważ jesteśmy narodem wyjątkowo racjonalnym i pracowitym. Wyjątkowo racjonalnym to znaczy, że wiemy o tym, iż choroby były, są i będą. Potrafimy szczególnie racjonalnie podchodzić do tej kolejnej choroby, która się pojawiła w Polsce i na całym świecie. Również dbamy o siebie i jesteśmy narodem, który nie ulega nagonce napędzanej przez korporacje i media. Po prostu żyjemy z tą chorobą i cały czas pracujemy.

Natomiast narody w Europie Zachodniej wyłączyły swoje gospodarki hołdując zasadzie “ani jednej łzy” oraz przestały pracować chowając się w domach. U nas tego nie było i dzięki temu, że mamy zaradnych przedsiębiorców wykorzystano tę szansę, która się pojawiła. Dodatkowo zaradność rolników i przedsiębiorców spowodowała, że mamy zysk gospodarczy i duży eksport.

ŚwiatRolnika.info: Czy polscy przedsiębiorcy zrobili wszystko, co w ich mocy, aby nie stracić cennych rynków i aby eksport cały czas się odbywał? Bo nie ma co się oszukiwać, że polska zdrowa i dobra żywność cieszy się niesłabnącą popularnością na wymagających zagranicznych rynkach.

Jarosław Sachajko: Nasza polska żywność ma kilka zalet. Po pierwsze tak jak Pan Redaktor powiedział, jest zdrowa, dobra, ale również jest tania. Kolejny raz okazuje się, że dzięki zaradności naszych rolników i przedsiębiorców potrafiliśmy łańcuchy produkcyjne doprowadzić do perfekcji. Dodatkowo pomimo tego, że nasza żywność jest o około 20% tańsza od zachodniej, to wciąż notujemy zysk przy jej sprzedaży.

Jednocześnie trzeba zrobić ukłon w stosunku do rządzących, chociaż jak zawsze chciałoby się więcej. Należy podkreślić, że rządzący nie przeszkadzali w produkcji i eksporcie.

Te kilka elementów złożyło się na to, że potrafimy dużo, tanio i dobrze produkować, dzięki czemu zdobywamy kolejne rynki. Wkrótce mam nadzieję, że zdobędziemy również te rynki bardzo odległe, abyśmy w dużych partiach pod polską marką sprzedawali nie tylko do Europy, ale także prowadzili handel z Azją i Afryką w centrach przechowalniczo-produkcyjno-dystrybucyjnych.

Czytaj też: Jarosław Sachajko: Musimy stawiać na wzrost dochodów rolników

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023