Talk icon

Informacje

18-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rzodkiewki hodowane w kosmosie! Tak wygląda przyszłość upraw?

Rzodkiewki

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zebrano plon rzodkiewki. Projekt NASA ma na celu zbadanie wzrostu roślin w wyjątkowym środowisku kosmicznym. Rzodkiewka to warzywo, której właściwości zdrowotne i wartości odżywcze były już znane starożytnym Egipcjanom i Grekom, którzy stosowali je na poprawę trawienia, usprawnienie intelektu, dobrą pamięć i wzrok. Także współczesna fitoterapia poleca stosowanie rzodkiewek w wielu dolegliwościach organizmu.

Rzodkiewki w kosmosie

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zebrali pierwszy plon rzodkiewki. Po raz pierwszy w historii uprawiano rzodkiewkę w laboratorium orbitalnym. Poinformował o tym Daily Mail.

Projekt Plant Habitat-02 kierowany przez NASA ma na celu zbadanie wzrostu roślin w wyjątkowym środowisku kosmicznym. NASA wybrała rzodkiewki wśród innych upraw, ponieważ jest dobrze zbadana. Ponadto jest pożywny i dojrzewa w zaledwie 27 dni.

Inżynier lotnictwa Kate Rubins zebrała rzodkiewki w specjalnej komorze Advanced Plant Habitat (APH). Astronauta starannie owinął każdą z 20 roślin w folię i umieścił w chłodni.

Sztab Kryzysowy Rolników: w Senacie odbędzie się debata o stanie rolnictwa

Rzodkiewki – właściwości

Rzodkiewki to warzywa, których właściwości zdrowotne Rzodkiewki i wartości odżywcze były już znane starożytnym Egipcjanom i Grekom, którzy stosowali je na poprawę trawienia, usprawnienie intelektu, dobrą pamięć i wzrok. Także współczesna fitoterapia poleca stosowanie rzodkiewek w wielu dolegliwościach organizmu.

Warzywo bogate jest głównie w witaminy i minerały. Wśród nich znajdziemy witaminy: A, C oraz z grupy B, a także żelazo, fosfor, cynk, potas i siarkę. Zawartość "pierwiastka życia", czyli potasu pozwala na regulację ciśnienia krwi i tętna. Rzodkiewki usprawniają pracę mózgu, poprawiając pamięć i koncentrację, wspomagając go jednocześnie w trakcie wytężonej pracy.

Ze względu na zawartość potasu rzodkiewka jest polecana także chorym na insulinooporność, ponieważ uwrażliwia tkanki na działanie insuliny. Z powodu zawartości witaminy C powinna regularnie pojawiać się w naszej diecie w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienie. Warto też spożywać rzodkiewkę profilaktycznie dla wsparcia pracy układu immunologicznego.

Dzięki niskiej kaloryczności rzodkiewka może wejść w skład diety odchudzającej. Dodatkowo rzodkiewka wspomaga pracę wątroby, pobudza ją do wydzielania żółci, dzięki czemu ułatwia trawienie. Według niektórych specjalistów rzodkiewka jest w stanie łagodzić dolegliwości układu trawienia, takie jak zgaga czy niestrawność.

agronews.ua/abczdrowie.pl/fot.twitter

swiatrolnika.info 2023