O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-02-2020

Autor: Świat Rolnika

Rzeźnie rolnicze wracają

rzeźnie rolnicze

Rzeźnie rolnicze funkcjonujące przy gospodarstwach rolnych już dziś mogą rozpocząć swoją działalność. To właśnie dziś wchodzi bowiem w życie rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw.

Rzeźnie rolnicze – kwestie legislacyjne

Projekt umożliwiający gospodarstwom rolnym uruchomienie małych ubojni pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji już w kwietniu ubiegłego roku i od razu spotkał się oporem środowisk lewicowych, które wskazywały na konieczność zmniejszenia skali spożycia mięsa oraz nieścisłości z zakresu kwestii weterynaryjnych i sanitarnych. Podobne do projektowanych wówczas przepisów od lat obowiązują jednak w krajach Europy Zachodniej, co podkreślał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.rzeznie rolnicze wolowina

Rzeźnie rolnicze – ułatwienia techniczne

Zgodnie z nowym prawem rzeźnie rolnicze objęte zostały szeregiem uproszczeń w porównaniu do największych zakładów ubojowych funkcjonujących na rodzimym rynku rolnym. Ułatwienia dotyczą konstrukcji, wyposażenia pomieszczeń oraz ich rozplanowania. Zmniejszony został wymóg dotyczący liczby pomieszczeń – teraz będzie mogło być to nawet jedno pomieszczenie spełniające przepisy, uproszczone zostały wymogi dotyczące przechowywania spakowanego i niespakowanego mięsa, postępowania z narzędziami czy choćby te określające miejsce zmiany odzieży.

Rzeźnie rolnicze – jakie zwierzęta będzie można poddać ubojowi

Zgodnie z nowymi przepisami rzeźnie rolnicze znajdujące się przy gospodarstwie rolnym będą mogły poddać ubojowi zwierzęta pochodzące właśnie z tego gospodarstwa, ale także te pochodzące z innych gospodarstw znajdujących się w tym samym powiecie oraz w powiatach sąsiadujących. Z godnie z nowym prawem rolnicy będą mogli również dokonać rozbioru tak pozyskanego mięsa.

Rzeźnie rolnicze – limity

Rzeźnie rolnicze działające w oparciu o rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw w ciągu jednej doby będą mogły poddać ubojowi maksymalnie: 50 sztuk drobiu lub zajęczaków, 1 sztukę ptactwa bezgrzebieniowego, 6 świń o masie równej lub wyższej niż 15 kg i 10 sztuk świń o masie poniżej 15 kg, 6 owiec lub kóz o masie równej lub wyższej niż 15 kg i 10 sztuk o masie poniżej 15 kg, 1 sztukę bydła lub koni w wieku równym lub wyższym niż 3 miesiące lub 2 sztuk w wieku poniżej 3 miesięcy oraz 3 sztuki kopytnych zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych. Limity będą mogły być skorygowane po wydaniu pozytywnej decyzji przez powiatowego lekarza weterynarii.

Rzeźnie rolnicze – obowiązek szkoleń

Rolnicy chcący prowadzić w swoich gospodarstwach rzeźnie rolnicze będą zobowiązani do odbycia teoretycznego szkolenia weterynaryjnego określonego rozporządzeniem oraz praktycznego trzymiesięcznego stażu pod nadzorem osoby posiadającej udokumentowane trzyletnie doświadczenie w przedmiotowym zakresie. Gospodarze będą również musieli spełnić wymogi higieniczne, lokalowe i sanitarne.

Rolnicze rzeźnie – jak sprzedawać mięso

Mięso pozyskane z tytułu działalności przygospodarskich rzeźni rolniczych będzie mogło trafić do obrotu w ramach np. rolniczego handlu detalicznego, ale także innych form ujętych w rozporządzeniu. Specjalnymi obostrzeniami objęte zostały takie działania jak produkcja mięsa mielonego czy już przygotowanych potraw.

Rolnicze rzeźnie – korzyści dla rolników

Rozpoczęcie działalności przez rolnicze rzeźnie pozwoli skrócić łańcuch handlowy. Zniweluje bowiem konieczność prowadzenia uboju i rozbioru mięsa w dużych zakładach świadczących usługi rzeźnicze. Rolnik – poza brakiem pośrednictwa – zarobi także na braku konieczności poniesienia kosztów transportu. Nowe przepisy są także szansą na aktywizację ludności wiejskiej, dla które nowy typ ubojni stanowić może miejsce potencjalnego podjęcia pracy.

mrirw/redakcja/jp/Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023