Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Rzepak kontynuuje trend spadkowy na europejskich rynkach

Rzepak

O ile kontrakty na unijne zboża odbiły nieco w górę w piątek, to rzepak nadal kontynuował spadkowy trend notowań na europejskich rynkach. 

W konsekwencji tydzień zamknął się dla rzepaku na poziomie zbliżonym do 600 eur/t, czyli najniżej od początku lutego tego roku.W Paryżu kontrakty na zboża zaliczyły spadkowy tydzień, który sprowadził wyceny pszenicy do poziomu z początku marca, a w przypadku kukurydzy w kilka dni zniwelowane zostały sierpniowe wzrosty.

Rzepak zamknął kolejny tydzień na minusie

Szkodliwy wpływ na rzepak i jego notowania na europejskich rynkach mają rosnące prognozy zbiorów tych nasion u jego największych producentów, ale także doskonałe oczekiwania co do produkcji soi. Znacznie tańsza ropa, mimo ostatniego lekkiego odbicia, przestała ciągnąć w górę oleje roślinne, a przez to nasiona oleiste.

W Paryżu kontrakty na zboża zaliczyły spadkowy tydzień, który sprowadził wyceny pszenicy do poziomu z początku marca, a w przypadku kukurydzy w kilka dni zniwelowane zostały sierpniowe wzrosty. Unijna pszenica korzystała dotąd z braku konkurencji ze strony ukraińskich i rosyjskich dostawców, ale sytuacja się zmienia wraz z postępami w eksporcie morskim z ukraińskich portów. 

Rzepak

Do 20-sierpnia ukraińskie porty na Morzu Czarnym opuściło 27 statków załadowanych głównie zbożem. Jest to efekt podpisanej w końcówce lipca umowy z ONZ, Turcją i Rosją zapewniającej bezpieczne transporty zbóż z Ukrainy przez Morze Czarne, ale też ułatwiającej transporty z objętej sankcjami Rosji. Warto wspomnieć, że Rosja może zebrać w tym roku najwyższe zbiory pszenicy w historii, szacowane nawet na 95 mln ton.

Czytaj też: Ceny rzepaku spadły do najniższych poziomów od roku

ewgt.com.pl/fot.Pxhere/Flickr

swiatrolnika.info 2023