Talk icon

Informacje

25-01-2023

Autor: Świat Rolnika

Rzepa ostro: Kryzys na polskiej wsi to wina tylko i wyłącznie PiS

Kryzys na polskiej wsi

Według Jarosława Rzepy z PSL, obecny kryzys na polskiej wsi i niekontrolowany napływ ukraińskiego zboża, to tylko i wyłącznie wina rządu PiS

Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej skomentował kwestię niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy. Parlamentarzysta uważa, że kryzys w polskim rolnictwie to w pełni wina rządu Prawa i Sprawiedliwości, które przez 8 lat rządów nie zrobiło nic, poza obietnicami i rozdawnictwem.

Rzepa: Kryzys na polskiej wsi to wina PiSu

Kryzys coraz mocniej odciska swe piętno na Polakach, w tym również na polskich rolnikach.  W całej Polsce od jakiegoś czasu organizowane są mniejsze i większe strajki rolników. Poseł PSL Jarosław Rzepa, w trakcie debaty Instytutu Gospodarki Rolnej na temat przyczyn strajków rolników, odniósł się do kwestii problemów polskiego rolnictwa, spowodowanych przez wojnę oraz napływa ukraińskiego zboża. Jego zdaniem obecny kryzys polskiego rolnictwa to tylko i wyłącznie wina rządu PiS.

,,Sytuacja, którą mamy obecnie na polskiej wsi jest odzwierciedleniem 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. To pokazuje jak PiS traktuje polską wieś. Jako PSL mówiliśmy: chcemy pomagać Ukrainie, pomagajmy, ale to nie może psuć wewnętrznego rynku. Proponowaliśmy okaucjowanie ukraińskiego zboża. Gdyby funkcjonowała kaucja, nikogo nie korciłoby, żeby zboże z Ukrainy zostało w Polsce. Państwo tutaj zawiodło” – wskazuje polityk.

Zobacz też: Debata IGR: Strajki rolników w Polsce. Dlaczego rolnicy wychodzą na ulice?

Rzepa: To PiS odpowiada za redukcję gospodarstw trzody chlewnej

Kolejnym problemem, z jakim muszą zmagać się polscy rolnicy, jest kryzys na rynku trzody chlewnej. Po pandemii i ptasiej grypie oraz ASF, teraz hodowcy odczuwają konsekwencje wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Również w tym przypadku Jarosław Rzepa z PSL oskarżył Prawo i Sprawiedliwość o zaniechania i wywołanie zapaści na rynku trzody chlewnej.

,,Przez 8 lat rządów PiS mamy zapaść w hodowli trzody chlewnej. Nie poradziliście sobie z ASF i te gospodarstwa już się nie odtworzą. Zboże z Ukrainy napływa, bo nie byliście wystarczająco czujni i nie zwracaliście uwagi na apele rolników. To PiS rządzi polską wsią w ostatnich 8 latach i to PiS odpowiada za redukcję gospodarstw trzody chlewnej” – wskazał polityk PSL.

swiatrolnika.info 2023