O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-10-2022

Autor: Karol Pepliński

"Rzeczpospolita": Leki na kartki? Przepisy „przedmiotem debaty”

Leki

Czy leki będą reglamentowane? Resort Zdrowia poinformował, że przepisy umożliwiające reglamentację leków są obecnie "przedmiotem debaty”.

"Rzeczpospolita" wskazuje na przykłady produktów leczniczych, z których zakupem pacjenci mieli lub mają trudności: Ozempic i Victoza stosowane w cukrzycy typu II oraz Oxy-Contin i Accordeon – silne, przeciwbólowe leki opioidowe, wykorzystywane m.in. u chorych na raka. Jednym z pomysłów resortu zdrowia na rozwiązanie problemu jest wprowadzenie reglamentacji.

Leki będą reglamentowane?

"Rz" przypomina, że interpelację poselską w ich sprawie skierowała do Ministerstwa Zdrowia grupa posłów koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy. Posłowie wskazywali, że jedną z przyczyn braku na rynku obu preparatów może być to, że trafiają one do osób, które traktują je jak lek na odchudzanie. Parlamentarzyści pytali MZ o możliwość wprowadzenia ograniczeń, dzięki którym leki te mogłyby być sprzedawane wyłącznie diabetykom.

Jak podaje dziennik, resort zdrowia odpowiada, że w tej chwili nie ma takiej możliwości, jednak "aktualnie trwają prace w zakresie stworzenia przepisów prawa dotyczących reglamentacji produktów leczniczych na polskim rynku, stosowanych nie tylko w czasie epidemii i w chorobach zakaźnych".

,,Przepisy te są przedmiotem debaty Komitetu Stałego Rady Ministrów" – dodaje resort. "

,,Mają ograniczyć maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, możliwą do wydawania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu" – wyjaśnia MZ.

Posłowie Lewicy w ostatnich dniach interweniowali również w MZ w sprawie leków przeciwbólowych.

,,Sygnały o problemach z dostępnością leków spływają do MZ już od dawna. Kilka dni temu informowaliśmy m.in. o piśmie, jakie w tej sprawie wystosowała Naczelna Izba Aptekarska. ”Ważnym aspektem sytuacji związanej z brakami leków jest duża dynamika zmian. Prognozowanie dalszego kierunku trendu jest więc trudne” – informuje serwis Gdziepolek" – czytamy.

leki

Czytaj też: Lek przeciw starzeniu się trafi do aptek? Naukowcy dokonali przełomu

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023