Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Rząd Hiszpanii zgodził się na obniżenie VAT na gaz z 21 do 5 proc.

VAT na gaz

Rząd Hiszpanii zgodził się w czwartek na podnoszone od kilku miesięcy przez opozycję parlamentarną żądania obniżenia podatku VAT na gaz ziemny z 21 do 5 proc.

Jak ogłosił rano w czwartek premier Hiszpanii Pedro Sanchez, zmiana wysokości obciążenia podatkiem od towarów i usług zacznie obowiązywać pomiędzy październikiem a grudniem 2022 r.

VAT na gaz obniżony w Hiszpanii 

Sanchez dodał, że prawdopodobnie niższa stawka podatku na surowiec może obowiązywać również 2023 r., ale – jak zastrzegł – "wszystko będzie zależało od sytuacji na rynku".

Szef centrolewicowego gabinetu wyjaśnił, że redukcja podatku VAT jest koniecznością spowodowaną kryzysem energetycznym, do którego nasilenia doszło wskutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Podatek VAT na gaz ziemny będzie niższy do czasu, kiedy minie trudna sytuacja (...), charakteryzująca się drastycznymi, a zarazem szaleńczymi podwyżkami" – powiedział Pedro Sanchez.

Czwartkową deklarację premiera Hiszpanii większość komentatorów przyjmuje z zaskoczeniem, odnotowując, że jeszcze w środę propozycję największej opozycyjnej Partii Ludowej (PP) dotyczące obniżenia VAT na paliwo gazowe były odrzucane przez gabinet Sancheza.

VAT na gaz

Czytaj też: Ceny gazu biją wszelkie rekordy. Nadchodzi krach na rynku?

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023