Talk icon

Informacje

02-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Francja opracowuje plan oszczędzania energii. Przez wojnę na Ukrainie

plan oszczędzania energii

Francuski rząd przygotowuje plan oszczędzania energii, który zakłada ograniczenie jej zużycia przez władze centralne, samorządowe oraz mieszkańców.

Plan ma zapobiec ryzyku niedoboru energii w związku z wojną na Ukrainie – zaznacza dziennik "Le Figaro". „Proponowane przez nas działania mają bezpośredni wpływ na obniżenie zużycia energii; zamykanie drzwi sklepów pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20 proc., a osoba, która stosując ogrzewanie gazowe, obniży temperaturę o 1,5 stopnia, uzyskuje 10 proc. oszczędności – wyjaśnia ministerstwo transformacji energetycznej.

Rządowy plan oszczędzania energii

Rządowy plan ma zostać przedstawiony do końca września. Ma polegać m.in.: na zainstalowaniu termostatów w budynkach, wprowadzeniu ograniczeń w stosowaniu ogrzewania i klimatyzacji oraz zakazie reklam świetlnych w nocy.

„Proponowane przez nas działania mają bezpośredni wpływ na obniżenie zużycia energii; zamykanie drzwi sklepów pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20 proc., a osoba, która stosując ogrzewanie gazowe, obniży temperaturę o 1,5 stopnia, uzyskuje 10 proc. oszczędności. Jeśli chodzi o władze lokalne, oświetlenie publiczne stanowi 37 proc. całkowitych rachunków za energię elektryczną” – wyjaśnia ministerstwo transformacji energetycznej.

W lutym prezydent Emmanuel Macron przedstawił plan działań na rzecz niezależności energetycznej kraju, wyznaczając wspólny cel zmniejszenia zużycia energii o 40 proc. do 2050 r. Ma to zostać osiągnięte głównie poprzez renowację mieszkań, rozwój transportu elektrycznego i dekarbonizację przemysłu. W te ramy wpisuje się projekt ustawy o przyspieszeniu transformacji energetycznej, który będzie omawiany na początku roku szkolnego, podobnie jak inwestycje kontrolowanego przez państwo koncernu energetycznego EDF w sektorze jądrowym.

„Tej zimy trudności będą mniej lub bardziej dotkliwe w zależności od trzech głównych czynników: dostępności lub braku rosyjskiego gazu, pogody i tego, w jakim stopniu będą działały elektrownie jądrowe. EDF musi kontynuować produkcję” – podkreśla minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

plan oszczędzania energii 

Czytaj też: Pożary we Francji. Władze wprowadziły ograniczenia w dostępie do wody

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023