O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2022

Autor: Świat Rolnika

"Rz”: Lasy Państwowe zaoferują więcej chrustu. Oczywiście nie za darmo

Lasy

"Rzeczpospolita" informuje, że Lasy Państwowe będą chciały udostępnić lokalnym społecznościom tańszy opał. Jednak nawet zebrany chrust nie będzie za darmo.

Gazeta informuje, że w związku z nadzwyczajną sytuacją, Lasy Państwowe, które zarządzają drzewostanami Skarbu Państwa na powierzchni 7,3 mln hektarów, zdecydowały o maksymalnym udostępnieniu wszelkich, możliwych do samodzielnego pozyskania zasobów surowca, którym nie jest zainteresowany drzewny przemysł i wielka energetyka.

Lasy Państwowe udostępnią więcej opału

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, Lasy Państwowe właśnie zdecydowały, że na całym obszarze podległych im lasów udostępnią, gdzie to tylko możliwe, stanowiska pozyskiwania drewna opałowego, zwłaszcza „małowymiarowego, z obszarów trzebieży i terenów poklęskowych”, np. drzewostanów uszkodzonych przez okiść, ale też z przygotowanych wcześniej zapasów, m.in pozostałości po nieodebranym drewnie energetycznym.

,,Odbiorcy indywidualni będą mieli w staraniach o surowiec gorszej jakości absolutny priorytet przed firmami, a drewno zostanie zwolnione z obowiązku sprzedaży na aukcji" – zapewnia kierownik w Wydziale Komunikacji Społecznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Rafał Zubkowicz.

Nadleśnictwa – według dyspozycji leśnej centrali – mają wyjść także naprzeciw lokalnym społecznościom.

lasy

Samopozyskanie chrustu

W ofercie są możliwości samopozyskania przede wszystkim tzw. drewna małowymiarowego, czyli leżącej na ziemi gałęziówki, nieklasyfikowanej i niewykazywanej na ogół w biznesowych statystykach. To drzewne odpady, wierzchołki drzew i cienkie żerdzie pozostające po cięciach pielęgnacyjnych, w przypadku których maksymalna grubość to 7 cm średnicy liczonej łącznie z korą. Drobnicę gałęziową, czyli chrust, będzie można za zezwoleniem leśniczego i w miejscu wskazanym przez leśny nadzór przygotować sobie samodzielnie, a potem odebrać własnym transportem.

,,W przypadku drobnicy gałęziowej, cena metr przestrzenny (to mniej więcej jedna czwarta metra sześc.) opału nie powinna przekroczyć 30 zł. Tak zwana grubizna, nawet słabej jakości, jest zdecydowanie droższa. Jej koszt zależy ostatecznie od szacunkowej wyceny sporządzonej przez leśniczego, zwykle jednak znacznie przekracza 100 zł za metr sześc. surowca" – czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Czytaj też: Drewno energetyczne z Lasów Państwowych nie przyciągnęło kupców

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023