Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Rynek trzody chlewnej: znaczące wzrosty cen tuczników

rynek trzody chlewnej

Rynek trzody chlewnej zanotował znaczące wzrosty cen w ubiegłym tygodniu. Dało się je odczuć także w skupie na terenie Polski. 

„Mała podaż żywca oraz dobry popyt ze strony ubojni na surowiec charakteryzował 33 tydzień roku w większości krajów unijnych. Impulsy do wzrostu cen skupu były jednak zróżnicowane” – czytamy w komunikacie POLPIG. 

Rynek trzody chlewnej – ceny w górę

„Najwyższe podwyżki cen skupu według ISN w stosunku do poprzedniego tygodnia zanotowano w Belgii (+9₵), Holandii (+8₵), Francji (+6₵) i Austrii (+5₵)  za kilogram (wbc). Tylko o 1 eurocent wzrosła cena w Hiszpanii. Uczestnicy rynku obserwują pozytywne sygnały z rynków eksportowych wieprzowiny, w tym rynku chińskiego” – piszą eksperci POLPIG. 

Wzrosty cen za naszą zachodnią granicą przełożyły się także na wzrosty na krajowym podwórku. 

„W ostatnim notowaniu VEZG cena tuczników na niemieckim rynku wzrosła do 2,00 €/kg (+7₵). U naszych zachodnich sąsiadów powrót turystów z wakacji zwykle daje dodatkowy sezonowy popyt rynkowy. Spodziewany jest zatem wzrost zapotrzebowania na wieprzowinę i potrzymanie tendencji wzrostowych na rynku, o ile wyższa cena zostanie zaakceptowana przez konsumentów. W ostatnim notowaniu na niemieckiej małej giełdy cena niespodziewanie spadła o 3 eurocenty, ale pozostaje i tak na bardzo wysokim poziomie. Rynek krajowy zareagował na wzrosty cen w Niemczech podwyżką cen skupu. Za tuczniki w klasie E ubojnie płacą średnio 9,50 zł/kg (+30 groszy t/t)” – uzupełnili eksperci. 

rynek trzody chlewnej

Czytaj także: Awaria wentylacji w chlewni. Padło ponad 2 000 zdrowych świń

Polpig/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023