O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

01-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rynek trzody chlewnej w UE pełen komplikacji przez ASF i COVID-19

rynek trzody chlewnej

Na rynek trzody chlewnej w UE w ostatnim czasie wpływ miało wiele czynników m.in. trudności logistyczne i ASF.

Dwaj główni eksporterzy żywca wieprzowego, Holandia i Dania, eksportują rocznie ponad 23 miliony świń do innych krajów UE. W Holandii eksport spadł o 17,4% w latach 2020-2021 z powodu gwałtownego spadku produkcji w kraju. ksport do Niemiec, głównego miejsca docelowego Holandii, spadł zarówno w przypadku prosiąt, jak i świń rzeźnych, do mniej niż 650 000 sztuk.

Rynek trzody chlewnej pełen komplikacji

Na handel żywymi trzodami chlewnymi między krajami Unii Europejskiej wpływ miała sytuacja sanitarna, trudności logistyczne po COVID-19, a także fakt, że produkcja podlega zaostrzonym przepisom i zwiększonej konkurencyjności. W 2021 r. handel trzodą między krajami UE spadł w porównaniu z 2017 r. o 10%. Rynek trzody chlewnej w UE pod względem handlu ucierpiał głównie przez rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Belgii w 2018 r., a następnie w Niemczech w 2020 r. Do tego pojawiły się problemy logistyczne związane z koronawirusem.

rynek trzody chlewnej handel

W Holandii i Danii sytuacja się pogarsza

Według danych Holandia i Dania eksportują rocznie ponad 23 miliony świń do innych krajów UE. Z powodu gwałtownego spadku produkcji w Holandii eksport spadł o 17,4% w latach 2020-2021. Eksport do Niemiec również zanotował spadki. Wpływ na to miał spadek cen wieprzowiny w Niemczech po wybuchu ASF. Jeśli chodzi o Danię, to tamtejszy rynek trzody chlewnej mimo, że rozwija się stabilnie, to eksportował mniejszą ilość zwierząt do Polski. Eksport duńskich prosiąt do Polski spada od 2018 roku. Trend ten wzrół w 2021 roku (-12% w 21/20). Spadek ten był powodem rozprzestrzenianiem się ASF w Polsce. Jeśli chodzi o Francję, kraj ten głównie eksportuje świnie rzeźne do Belgii (259 tys. sztuk w 2021 r.) oraz sporadycznie z Hiszpanią (131 tys. świń w 2021 r.).

Oczekuje się, że handel żywymi zwierzętami wewnątrz UE spadnie w nadchodzących latach, częściowo spowodowany niższą produkcją w Holandii i Danii oraz niższym popytem w Niemczech.

Czytaj więcej: Rynek trzody chlewnej jest w tarapatach przez rosnące koszty produkcji

meatinfo.ru/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023