O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-07-2023

Autor: Świat Rolnika

Rynek stabilizuje się! Ceny skupu tuczników notują kolejne wzrosty

Ceny skupu tuczników

Na rynku europejskim nadal brakuje żywca wieprzowego, a popyt pozostaje stabilny. Sytuacja ta ma przełożenie na rosnące ceny skupu tuczników. 

Dodatkowo w wielu krajach wagi ubojowe świń maleją, co jest wynikiem wysokich temperatur w sezonie letnim. 

O ile wzrosły ceny skupu tuczników?

Europejski rynek pozostaje pod presją małej podaży żywca wieprzowego oraz stabilnego popytu wewnętrznego. Walka konkurencyjna o surowiec do rzeźni zaostrzyła się, a personel skupujący ma duże trudności z pokryciem zapotrzebowania linii ubojowych. W wielu krajach wagi ubojowe świń maleją, co jest wynikiem wysokich temperatur w sezonie letnim. 

W następstwie osiągnięcia w Niemczech w 26 tygodniu rekordowej ceny skupu tuczników VEZG w wysokości 2,50 €/kg klasy E (+7 eurocentów), tydzień 27 przyniósł podwyżki w niektórych krajach unijnych. W notowaniach ISN wzrosty cen skupu wystąpiły we Francji (+6 eurocentów), w Holandii (+4 eurocenty), Belgii (+1 eurocent).

Eksport unijnej wieprzowiny do krajów trzecich odczuwa od pewnego czasu silną konkurencję cenową ze strony USA i Brazylii, a sprzedaż wolumenowa pozostawia spory niedosyt. W rezultacie w krajach UE, które eksportują najwięcej wieprzowiny takich jak Hiszpania i Dania ceny skupu pozostają na tym samym poziomie od wielu tygodni.

Krajowi przetwórcy narzekają na trudności w przełożenia silnych wzrostów cen skupu tuczników na sieci handlowe. W rezultacie rynek w ubiegłym tygodniu pozostał stabilny. Ceny skupu dla dużych dostawców oscylowały wokół 12,00 zł/kg kl E.

Zobacz także: FAO: Światowa produkcja mięsa wzrośnie w tym roku

swiatrolnika.info 2023