O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rynek nawozów w kryzysie! Wielkopolska Izba Rolnicza interweniuje

Rynek nawozów

Rynek nawozów znalazł się w dużym kryzysie po informacji dotyczących zatrzymania produkcji nawozów azotowych. WIR zapowiedział interwencję.

Nie tylko ceny tych nawozów zaczęły drastycznie rosnąć, ale także ich dostępność jest zagrożona, co prowadzi do bardzo ważnego czynnika niepewności i przewidywalności dla produkcji. Rada Wielkopolskiej Izby Rolniczej przeprowadziła szczegółową analizę sytuacji  31 ​​powiatów województwa wielkopolskiego pod kątem dostępności i ceny nawozów.

Analiza rynku wykonana przez WIR

Po przeanalizowaniu przez Wielkopolską Izbę Rolniczą 31 powiatów, stwierdzono, że rynek nawozów jest w złej sytuacji.  W wielu punktach dystrybucji sprzedaż nawozu została wstrzymana kilka tygodni temu. W szczególności zdarzają się przypadki hurtowni nawozów w niewielkich ilościach, ale o bardzo wysokich cenach. Ponadto firmy nie chcą przyjmować innych zamówień.

„Od wielu miesięcy obserwujemy pogłębiający się kryzys na rynku nawozów mineralnych. Z analiz samorządu rolniczego wynika, iż skokowy wzrost cen nawozów mineralnych zauważalny jest od stycznia 2021r. Wówczas za tonę saletry amonowej należało zapłacić 1 077,17 zł, a obecnie ceny w punktach sprzedażowych sięgają 4 990 zł/t (wzrost o 363%!). Ogromny wzrost cen można zauważyć także, w przypadku ceny mocznika – obecnie rolnicy muszą płacić 5 700 z/t, podczas gdy rok temu w analogicznym okresie cena kształtowała się na  średnim poziomie  2 055zł/t (wzrost 177,37% w ujęciu rdr). Podwyżki cen dotyczą także nawozów wieloskładnikowych. Obecnie za polifoskę musimy zapłacić blisko 4 900zł/t, podczas gdy w ubiegłym roku w sierpniu średnia cena wynosiła 2169,58 zł/t (wzrost o 125,85%)” – czytamy w oświadczeniu.

Rynek nawozów załamie się?

Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zatrzymanie produkcji przez Grupę Azoty i Anwil może spowodować dramatyczne skutki dla naszej gospodarki. Drożejące nawozy nieuchronnie prowadzą do spadku produkcji rolniczej oraz wyższych cen żywności.

WIR otrzymał informacje o dodatkowych zagrożeniach wynikających z ograniczeń w  dostawach gazu i energii dla przemysłu przetwórczego, a szczególnie mleczarstwa. Rynek nawozów nie jest odosobnionym przypadkiem. WIR wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

„Samorząd rolniczy apeluje do wszystkich gremiów decyzyjnych o podjęcie działań adekwatnych do powagi obecnej sytuacji. Uważamy, że rząd powinien przedstawić plan zabezpieczenia produkcji rolnej, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz produkcji nawozów w zakresie dostępu do gazu i energii i potraktować ten sektor priorytetowo” – czytamy.

Czytaj również: Produkcja nawozów stoi. Już nie tylko Azoty, ale i Anwil ograniczają produkcję

WIR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023