Talk icon

Informacje

03-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rynek nabiału rośnie w siłę! Jest wart już ponad 20 mld złotych

Rynek nabiału

Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek w najnowszym wywiadzie dla Forum Mleczarskiego wskazała, że rynek nabiału cały czas rośnie.

„Rynek nabiału w Polsce wart jest już ponad 20 mld zł, czyli ok. 16% całego rynku FMCG. Z kolei 15% rynku nabiałowego generowane jest przez kategorię śmietan. Obserwujemy również wzrost sprzedaży produktów z długim terminem przydatności do spożycia, co jest powodowane wieloma zawirowaniami na rynku” – wskazała.

Rozwój rynku nabiału w Polsce

Zdaniem Joanna Kołodyńskiej powodem zmian w zachowań konsumenckich na rynku nabiału była pandemia, , potem wybuch wojny w Ukrainie oraz co za tym idzie obawy przed światowym kryzysem, widmem głodu, szalejącą inflacją. Jej zdaniem w 2021 roku rynek śmietanek UHT w Polsce zanotował wzrost o 4,1 proc. w stosunku do poprzedniego mierzonego roku. Według centrum badań Nielsen, w 2021 roku ogółem, bez podziału na warianty tłuszczowe, w Polsce sprzedano niemal 28 mln litrów śmietanek. Rynek nabiału czeka dalszy rozwój.

„Najczęściej wybieraną przez Polaków pojemnością jest 500 ml, w drugiej kolejności sięgamy po opakowania 250 ml. Jeśli weźmiemy pod uwagę warianty tłuszczowe, to najczęściej wybierana jest 30% śmietanka, która wraz ze śmietanką 36% stanowi 62% sprzedaży w kategorii. Jednym słowem Polacy kochają desery z bitą śmietaną. Śmietanka 18% to 24% wyborów konsumenckich. Na ostatnim miejscu sięgamy po śmietankę 12%, która pasuje do kawy, ale też do sałatek, mizerii, gotowania” – przytoczyła statystyki Joanna Kołodyńska.

Rynek nabiału w przyszłości

W opinii Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek rynek nabiału w 2022 roku to głównie rozwój różnego rodzaju śmietanek. Obecnie w sklepach przodują śmietanki UKT, które mają długi termin przydatności. Wszystko dzięki pasteryzacji, czyli podczas którego na bardzo krótki moment (4 sekundy) ogrzewane są do temperatury ok. 140°C.

„Dzięki sterylizacji wyeliminowane zostają drobnoustroje występujące w surowym mleku. Śmietanki UHT oprócz długiego terminu przydatności do spożycia mają też inne zalety. Mają stabilną konsystencję, zachowują walory smakowe, wysokotłuszczowe bardzo dobrze się ubijają, dodawane do gorących dań nie warzą się. Wygodne kartoniki z zakrętkami umożliwiają wielokrotne zamykanie i otwieranie opakowania. W ofercie Polmlek dostępne są śmietanki w kartonikach 250 ml o zawartości tłuszczu 12% i 18% oraz w kartonikach o pojemności 500 ml o zawartości tłuszczu 18% i 36%” – dodała Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Grupa Polmlek rozpoczęła nowy etap swojej ekspansji. Postanowiła przejąć pakiet kontrolny nad firmą Safilait, która działa w Maroku. „Ta transakcja umożliwi Polmlekowi realizację długofalowego planu ekspansji zagranicznej, w której pierwszym krokiem jest zaistnienie na rynku marokańskim, z ugruntowaną i znaną lokalną marką oraz doświadczonym zespołem menadżerów i specjalistów z Safilait. Dzięki przejęciu marokańskiego zakładu otwiera się dla Grupy Polmlek możliwość szerokiego zaistnienia na rynku afrykańskim, który rozwija się najdynamiczniej na świecie” – mówią Właściciele Grupy Polmlek Andrzej  Grabowski i Jerzy Borucki.

Czytaj również: Największe firmy mleczarskie świata. Ranking Top 20

Forummleczarskie/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022