O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rynek borówki amerykańskiej – ostra konkurencja między eksporterami!

Rynek borówki amerykańskiej

Wyjątkowo rozwinęła się uprawa borówki amerykańskiej ze względu na duże zapotrzebowanie. Eksport gwałtownie wzrósł, dzięki czemu borówki są jednym z najpopularniejszych produktów eksportowych po awokado. Oczywiście ten silny wzrost zachęcił firmy w kilku krajach do inwestowania w tę uprawę, co zdaniem ekspertów doprowadzi do tego, że rynek borówki amerykańskiej będzie notował silną konkurencję między eksporterami.

Rynek borówki amerykańskiej – trudny 2021 rok przed całym sektorem

Podczas webinarium poświęconego branży jagodowej eksperci omówili eksport podczas tej kampanii dotyczącej upraw i eksportu. Według nich zapowiada się, że rynek borówki amerykańskiej ma przed sobą trudny okres ze względu na obfitą podaż, która się zbliża.

Najprawdopodobniej gracze z branży jagodowej będą musieli zmierzyć się z dość trudnym sezonem w 2021 roku

– informuje Agrotimes, podkreślając mimochodem, że można się spodziewać „prawdziwej wojny o eksportowy rynek borówki amerykańskiej.

Rzeczywiście, eksperci zwracają uwagę na potencjalną wojnę cenową, zarówno ze strony Polski, jak i Serbii, które są aktywnymi europejskimi eksporterami tych produktów rolnych.

Czytaj też: Holenderski sezon wiśniowy powinien być dobry, pomimo opóźnienia

Rynek borówki amerykańskiej – silna pozycja Holandii na świecie

Jednocześnie produkcja borówek rośnie w AfryceRynek borowki amerykanskiej 02 Subsaharyjskiej, podczas gdy w Afryce Północnej Maroko odgrywa kluczową rolę w eksporcie jagód (czerwonych owoców) do krajów europejskich. Do zeszłego roku Królestwo było głównym dostawcą borówek do Rosji, a w 2019 roku było czwartym dostawcą tej jagody do Niemiec.

​​Holandia ma silną pozycję w światowym handlu. W 2020 roku import przekroczył granicę 100 milionów kilogramów. Jagody o wartości 600 milionów euro pochodziły głównie z Peru i Chile. Sprzedawano je głównie w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Eksperci podkreślają, że corocznie sprzedaż borówek w Holandii nadal gwałtownie rośnie. Nadal pojawiają się nowi nabywcy. Oczekuje, że popyt na borówki będzie wzrastał podobnie jak w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jednak pozycja Holandii silnie wpływa na światowy rynek borówki amerykańskiej.

Niemniej jednak głównymi krajami eksportującymi borówki pozostają między innymi Peru, Stany Zjednoczone, Kanada, Chile, Meksyk i Hiszpania.

Przypominamy, że w 2019 roku światowy rynek borówki amerykańskiej odnotował eksport na poziomie ponad 8,101 miliarda dolarów. Głównym celem były Stany Zjednoczone z udziałem 25,5 procenta (2,069 miliarda dolarów), a następnie Holandia i Wielka Brytania.

agrimaroc.ma/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023