O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Rusza realizacja WPR! 15 marca pierwszy nabór wniosków

WPR

Zbliża się start składania wniosków o dopłaty obszarowe przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik przekazali rolnikom najważniejsze i praktyczne informacje. W konferencji prasowej uczestniczyła również Joanna Gierulska, wzastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Pierwszy nabór w ramach WPR

Już 15 marca startuje pierwszy nabór wniosków o płatności obszarowe w ramach krajowego Planu Strategicznego dla WPR. Nabór potrwa do 15 maja. Należy pamiętać, aby składając wniosek, zawnioskować o dopłaty za stosowanie ekoschematów. Nabory w ramach WPR będzie prowadziła ARiMR.

Jak podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk, dwie najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej to ekoschematy oraz rola dobrostanu zwierząt. Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że wsparcie dobrostanu zwierząt jest bardzo ważną częścią realizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Są na to przeznaczone środki finansowe wielokrotnie większe niż w poprzedniej perspektywie. Środki te trafią do rolników stosujących praktyki wspierające ten dobrostan.

,,Podczas składania wniosku w rozpoczynającej się 15 marca kampanii trzeba pamiętać: dopłaty za stosowanie ekoschematów nie będą przyznawane automatycznie. Trzeba będzie o nie zawnioskować" – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Zobacz też: Polityka rolna UE jest irracjonalna. Musimy dbać o rolników

WPR

Najważniejsze cele PS WPR

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że najważniejsze cele krajowego Planu Strategicznego dla WPR to – oprócz wskazanego już wsparcia dobrostanu zwierząt:

  • wsparcie dochodów rolników;
  • wsparcie produkcji rolnej z poszanowaniem środowiska – zgodnie z polityką Unii Europejskiej;
  • wzmocnienie konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych (środki na maszyny, inwestycje i wytwarzanie energii odnawialnej);
  • wsparcie odporności polskich gospodarstw (środki na zarządzeniem ryzykiem);
  • rozwój ekologicznej produkcji rolnej (certyfikowane gospodarstwa otrzymają większe dofinansowanie);
  • dalszy rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich;
  • wsparcie dla przydomowych oczyszczalni ścieków;
  • wsparcie pszczelarstwa (bo to jemu zawdzięczamy plony);
  • wsparcie wymiany pokoleń (premia dla Młodego Rolnika zwiększona do 200 tys. zł, dodatkowe środki przez 5 lat po przejęciu gospodarstwa).

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023