Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Rurociąg do transportu olejów przedmiotem współpracy polsko–ukraińskiej

Rurociąg

Polska we współpracy z Ukrainą planuje zbudować rurociąg do transportu przez granicę olejów roślinnych.  Oba kraje będą opracowywać jego projekt.

,,Polska i Ukraina będą dążyć do wspólnego opracowania projektu budowy rurociągu transgranicznego do transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk” – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Oba kraje utworzą grupę roboczą, która przedstawi warianty lokalizacji projektu.

Walka o bezpieczeństwo żywnościowe i zmniejszenie migracji

"Rada Ministrów przyjęła wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na zawarcie Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Ministrem Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwem Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, Ministerstwem Infrastruktury Ukrainy (...) dotyczącego opracowania projektu rurociągu transgranicznego dla transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk" – przekazała we wtorek w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Jak podała KPRM, rząd wyraził zgodę na zawarcie memorandum o porozumieniu dotyczącym opracowania tego projektu. "Rurociąg transgraniczny przyczyni się do częściowego odblokowania ukraińskiego eksportu i zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się, które są zagrożone klęską głodu. W konsekwencji powinno to zmniejszyć presję migracyjną do Europy" – wskazano.

Rurociąg już niedługo w fazie projektu

Zgodnie z komunikatem, "Polska i Ukraina będą dążyć do wspólnego opracowania projektu budowy rurociągu transgranicznego do transportu olejów roślinnych z załadunkiem na Ukrainie". Dotyczy to także portowego terminalu przeładunkowego, który wstępnie zlokalizowany będzie w porcie Gdańsk.

Oba kraje utworzą grupę roboczą, która przedstawi możliwe warianty lokalizacji projektu do zatwierdzenia. Dotyczy to w szczególności proponowanych tras, na których ułożony będzie rurociąg.

"Grupa robocza przedstawi także informacje o możliwych przybliżonych parametrach technicznych, kosztach i warunkach realizacji projektu, w szczególności proponowanej trasy ułożenia rurociągu" – wskazano.

Memorandum będzie zawarte na trzy lata, z automatycznym przedłużeniem na kolejne trzyletnie okresy. Dokument będzie można wypowiedzieć, jednak nie później niż sześć miesięcy przed końcem kolejnego okresu. Memorandum nie będzie stanowić umowy międzynarodowej w rozumieniu prawa międzynarodowego publicznego.

Rurociąg skutkiem poszukiwania nowych szlaków handlowych

W komunikacie podkreślono, że rozpoczęcie przez Rosję wojny z Ukrainą i zablokowanie jej portów morskich wymusiło poszukiwanie nowych szlaków dla transportu ukraińskich produktów rolno–spożywczych. Jedną z opcji na wznowienie przesyłu surowców poprzez wspomniany rurociąg transgraniczny.

"Ukraina jest znaczącym światowym producentem i eksporterem zbóż, a także olejów roślinnych. Do wybuchu wojny eksport tych produktów odbywał się w ponad 90 proc. poprzez porty zlokalizowane nad Morzem Czarnym" - wskazano.

Jak dodano, niedobór żywności powoduje nierównowagę na rynkach światowych, "a w przyszłości może prowadzić do głodu w państwach szczególnie zależnych od jej importu (oraz ruchów migracyjnych)".

Czytaj również:Zełenski: Wyeksportowaliśmy pierwszy milion ton zboża

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023