O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Rumunia pomogła Ukrainie wyeksportować milion ton zbóż i nasion

rumunia

Rumunia pomogła wyeksportować różnymi kanałami, z ogarniętej od końca lutego wojną Ukrainy, ponad 1 mln ton zbóż i nasion.

Informację przekazał szef Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców Rolnych Roman Slaston cytowany przez tygodnik Newsweek Romania. Jak poinformował Slaston, z powodu zamknięcia portów morskich na Ukrainie i kryzysu paliwowego koszty transportu kołowego ze zbożem z tego kraju zwiększyły się aż trzykrotnie w stosunku do okresu sprzed wojny.

Rumunia szybko pozbywa się ukraińskiego zboża

Sprecyzował, że zdecydowana większość docierających do Rumunii ukraińskich zbóż jest następnie ekspediowana do różnych państw świata za pośrednictwem czarnomorskiego portu w Konstancy.

Po zamknięciu w lutym portów na Ukrainie większość docierających do Rumuni ładunków zboża kierowanych jest w ramach transportu kołowego. W piątek do położonego na wschodzie miasta Gałacz przybył pierwszy pociąg towarowy z ukraińskim zbożem.

Według szefa ukraińskiego stowarzyszenia, docelowo przedsiębiorcy z Ukrainy chcieliby eksportować w ciągu miesiąca za pośrednictwem portów czarnomorskich oraz dzięki pomocy sąsiednich państw 6 mln ton zbóż.

rumunia

Czytaj także: Rolnicy z obwodu kijowskiego: Zbiory o 30-40 proc. niższe niż rok temu

PAP/fot. pixabay
 
 

swiatrolnika.info 2023