O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Rukola wciąż niepopularna wśród polskich upraw. Dlaczego?

Rukola

Rukola, zwana inaczej rokiettą siewną, zdobywa coraz większe uznanie wśród konsumentów. Uprawa jest jednak wciąż mało popularna, a popyt musi być zaspokajany importem.

Popyt na rukolę w Polsce rośnie

Rukola to roślina jednoroczna, należy do kapustowatych. Występuje dziko w rejonach basenu Morza Śródziemnego, Morza Czarnego, czy na terenie Azji Zachodniej, gdzie urasta nieraz do rangi trudnego w zwalczaniu chwasta. W Polsce występuje tylko w uprawie, ale jest w stanie przejściowo dziczeć (jest więc efemerofitem). Rukola charakteryzuje się bogactwem witamin, wśród których znajdziemy duże ilości witamin K, C, a także tych z grupy B, bogata jest także w mikro i makro elementy, zwłaszcza potas. Jadalną częścią są liście, które charakteryzują się specyficznym, lekko gorzkim i piekącym, ale przyjemnie orzechowym smakiem. Coraz popularniejsze staje się też spożycie kiełków rukoli. Mało kto wie, że spożywać można także kwiaty tej rośliny, doceniane są przede wszystkim ich walory smakowe liści – spotykane najczęściej pod świeżą postacią jako składnik miksów do sporządzania sałatek – w odróżnieniu jednak np. od sałaty lodowej, tak jak wspomniane, zawiera w sobie dużo cennych składników odżywczych. Jest też ceniona w gastronomii, gdzie występuje pod postacią surową, ale także po obróbce cieplnej, zwłaszcza w daniach kuchni włoskiej.

czytaj także: Agrowłóknina sprzymierzeńcem w ochronie plantacji przed suszą

Rukola – jakie warunki musimy spełnić przy uprawie?rukola

Rukola jest rośliną która bardzo dobrze adaptuje się do warunków środowiska. W naszym klimacie najlepsze zbiory występują podczas chłodniejszych miesięcy, czyli wiosną i jesienią. Wysiew następuje zwykle prosto do gruntu, możemy jednak wspomóc się agrowłókniną. Roślina ta nie wymaga szczególnych zabiegów, powinno się jednak zwracać uwagę na odpowiednie nawożenie i okresowe spulchnianie gleby, a także usuwanie chwastów. Dobrym rozwiązaniem będzie wysiew rukoli tam, gdzie rośnie np. truskawka – dotyczy to zresztą większości kapustnych.

Czy rukola może stać się w Polsce popularną uprawą?

Dlaczego produkcja tego warzywa jest w Polsce wciąż niska, mimo rosnącego popytu i relatywnie prostej uprawy wymagającej małego nakładu pracy? Powodów może być wiele, do kluczowych możemy zaliczyć przywiązanie do uprawy tradycyjnych sałat, na przykład masłowych. Rukoli nie można też zbyt długo przechowywać. Pomimo dużych zdolności adaptacji, a także znoszenia okresowych przymrozków, jest jednak mało odporna na suszę – brak dostatecznego nawodnienia nasze rośliny odczują bardzo szybko, liście będą więdnąć, tracić sprężystość, a przez to i smak. Mogą też gorzknieć ponad miarę, co dyskwalifikuje je z przydatności do spożycia. Koronawirus może z kolei pośrednio wpłynąć na spożycie rukoli – ponieważ jest ona bardzo częstym składnikiem potraw z lokali gastronomicznych, które teraz w większości są zamknięte. Mimo tych wszystkich niedogodności, warto jednak rozważyć jej produkcję – tak jak wspomniane wcześniej, jest to roślina która zdobywa podniebienia Polaków, szkoda więc marnować ten potencjał i opierać rynek niemal wyłącznie na imporcie.

theplantlist/dietetycy.org/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023