O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rozkruszek – roztocza wywołujące świąd i podrażnienia skóry

Rozkruszek

Rozkruszek jest gatunkiem roztocza, który pochodzi z rodziny rozkruszków. Potrafi osiągnąć długość nawet 0,7 mm. Jego rozwój jest wieloetapowy.

Powoduje swędzenie i podrażnienie skóry, które jest popularne u magazynierów. Włosy pokrywające jego ciało podrażniają drogi oddechowe. Mogą również powodować alergiczne zapalenie spojówek. Spożywany z jedzeniem powoduje zaburzenia trawienia. Roztocza produkują odchody, które posiadają w sobie guaninę i skleroproteidy, których ludzi organizm nie przyswaja.

Charakterystyka roztoczy

Rozkruszek jest ciągle w rozwoju, a w ciągu roku powstaje nawet kilkanaście kolejnych pokoleń tego roztocza. Jest bardzo płodny, ponieważ składa ponad 250 jaj. Jaja składane do produktu i na opakowania. Rozkurszki te najlepiej rosną w temperaturze pokojowej, ale potrafią również rozmnażać się i żywić energicznie w temperaturze 3-9°C. Jednak roztocza potrzebują wysokiej wilgotności względnej - nie rozwijają się, gdy jej wartość spada poniżej 65 proc. Optymalnymi warunkami dla niego to temperatura około 25°C i wilgotności względnej powietrza 75-80 proc., dzięki temu mogą żyć nawet dwa miesiące.

Cykl rozwojowy tego rodzaju roztocza to około 10 dni., są one mocno płodne, więc w sprzyjających warunkach produkty mogą ulec zakażeniu na tak krótki czas, że stają się masą poruszających się roztoczy.

Rozkruszek

Na czym żeruje rozkruszek?

Rozkruszek najczęściej żeruje na suszach i mąkach, które nadgryza, zjada, zawilgaca, oraz niszczy odchodami, które powodują pleśń. Dzięki działalności tych roztoczy w produktach spożywczych, łatwiej mnożą się bakterie i grzyby. Mąka zaatakowana przez rokruszki ma stęchły zapach i nie nadaje się do spożycia. Nie zjada pokarmów o wilgotności poniżej 12 proc. Optymalna temperatura to 25-28 ° C.

Artykuły spożywcze zanieczyszczone przez rozkruszki należy bezwzględnie wyrzucić, ponieważ nie nadają się do spożycia lub paszy dla zwierząt. Nie należy ich przetwarzać, ponieważ do środka konserwującego mogą dostać się toksyczne i aromatyczne substancje.

Czytaj również: Drapieżne roztocza nadzieją w walce ze szkodnikami upraw?

Tedan.pl /fot.pixabay/fot.wikimedia

swiatrolnika.info 2023