Talk icon

Informacje

31-03-2022

Autor: Michał Rybka

Rosyjskie wojska celowo niszczą wiosenne zasiewy na Ukrainie

zasiewy

Wojska Federacji Rosyjskiej zakłócają zasiewy wiosennych zbóż w okupowanej Ukrainie. Może to doprowadzić do pogłębienia kryzysu humanitarnego.

Poprzez niszczenie zapasów zbóż oraz infrastruktury rolniczej rosyjski agresor chce destabilizować te kraje, które importują zboże pochodzące z Ukrainy. Lista tych krajów jest długa. 

Rosyjski agresor atakuje kluczowe sektory okupowanego kraju

Niepokojącą opinię w tej kwestii wyraził minister rządu Oleg Niemczinow. Jego zdaniem „Wiosenne zasiewy będą wyjątkowe, bo odbędą się nie tylko w obliczu agresji zbrojnej, ale celowej polityki Federacji Rosyjskiej w zakresie niszczenia infrastruktury rolniczej, bo nie jest tajemnicą, że ataki na magazyn ropy, które przeprowadziła Rosja na przestrzeni ostatnich kilku dni, to również ataki na magazyny ze zbożem” – donosi unian.ua.

Według niego Rosja chce, aby rolnicy nie obsiewali tych gruntów rolnych, które pozostają na kontrolowanym obszarze. Tym sposobem najeźdźca chce wywołać katastrofę humanitarną w krajach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i innych naszych tradycyjnych odpowiedników, gdzie Ukraina dostarcza zboże, a tym samym stworzyć punkt geopolitycznej konfrontacji z konwencjonalnym Zachodem. 

zasiewy

Rząd Ukrainy chce kontynuować wiosenne zasiewy

Nawet w obliczu wojny ukraińscy rolnicy dostali zapewnienie od swojego rządu, że nie zostaną sami. „Rząd będzie wspierał krajowych rolników, aby nadal prowadzili wiosenne zasiewy” – podkreślił minister. 

Ponadto Ukraińscy rolnicy mają zostać zwolnieni z płacenia podatku gruntowego na terenach działań wojennych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Ukraina wyeksportowała ponad 20 mln ton zbóż. Poręczają za to dane Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy podane w komunikacie Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy. Z kolei kluczowymi rynkami sprzedaży do momentu wybuchu wojny były cztery obszary – kraje Unii Europejskiej, Afryki, Azji i Wspólnoty Niepodległych Państw. Stanowiły one ponad 97 proc. wartości ukraińskiego eksportu produktów rolnych.

Czytaj też: https://swiatrolnika.info/uprawy/zboza/eksport-zboz-mniejszy-niz-oczekiwany-nowe-analizy-ekspertow.html

źródła:agravery.com/ fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022