O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-09-2014

Autor: Robert Maj

Rosyjski autorytaryzm stał się rzeczywistością

Brak grafiki

Ostatnie doniesienia o aresztowaniu przedsiębiorcy Władimira Jewtuszenkowa i próbach odcięcia kraju od globalnego Internetu, są kolejnymi dowodami na to, że Putin konsekwentnie realizuje swój program polityczny, który ogłosił w dniu elekcji. Zaniepokojony biznes kontynuuje ewakuację.

Fot. Saxo Bank

„Jeśli Rosja chce kiedykolwiek dołączyć do bardziej rozwiniętych gospodarek, pilnie potrzebuje inwestycji zarówno wewnętrznych, jak i zagranicznych” – pisze „Financial Times” w reakcji na aresztowanie Władimira Jewtuszenkowa.

Konkluzja ta, choć naturalna i logiczna, na Kremlu najprawdopodobniej spotkałaby się obecnie ze sceptycyzmem. Przywrócenie statusu mocarstwa Rosji, Putin widzi bowiem zgoła inaczej – Zawiedziony demokratycznymi przemianami doby Jelcyna, swoją szansę na awans upatruje w agresji oraz wojennej retoryce, która ma mu zapewnić posłuch, a także upragniony szacunek na arenie międzynarodowej. W jego rozumieniu siła jest równoznaczna z możliwością szantażu, zastraszania państw uzależnionych w jakieś mierze od zasobów Rosji. Nie sposób tego osiągnąć w warunkach państwa demokratycznego z kapitalistyczną nadbudową, gdzie de facto rządzą partykularyzmy będące emanacją wolności podmiotów tę nadbudowę tworzących. Swoboda gospodarcza zatem w pewnym sensie wyklucza spójność realizacji linii polityczno – ekonomicznej lansowanej przez państwo, na co Putin w - bądź co bądź - wybitnie skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, nie może sobie pozwolić.

Aresztowanie Jewtuszenkowa nie powinno więc dziwić, choć, jak wiele zjawisk w Rosji, ma podwójne dno. Z jednej strony stanowi konsekwencję sankcji sektorowych nałożonych na Moskwę przez Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską, z drugiej zaś jest zgodne z kolektywnym pojmowaniem gospodarki przez Putina. Ten zabieg umożliwi bowiem nacjonalizację majątku jednego z najbogatszych Rosjan, co zasili „nieco” nadszarpnięty budżet Federacji, a także – poprzez przejęcie udziałów w koncernie naftowym Basznieft – wzmocni pozycję negocjacyjną Kremla w stosunkach z Zachodem.

Równie niepokojące procesy można zaobserwować w sferze społecznej, która już niedługo może zostać całkowicie odizolowana od świata zewnętrznego – Jak donoszą "Wiedomosti": „Nie chodzi o całkowite wyłączenie Internetu, ale odcięcie rosyjskiego netu od sieci globalnej.” Warto przy tym dodać, że jednym z pretekstów do takiego odcięcia mogą być, np. masowe protesty w kraju… Choć niektórzy przywódcy państw Zachodu przypisują Putinowi szaleństwo, coraz więcej wskazuje na to, że w całym swoim fanatyzmie, jest niezwykle sprawnym politykiem. Niewątpliwie scalił Rosję, która teraz – mimo relatywnie słabej gospodarki – może przysporzyć wiele problemów Europie. 

dr Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska

swiatrolnika.info 2023