Talk icon

Informacje

24-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rosyjska agresja przyczyniła się do silnych wzrostów na rynku zbóż

rosyjska agresja

Rosyjska agresja wpływa również na rynek zbóż. Wkroczenie wojsk do separatystycznych republik ukraińskich wpływa na notowania giełdowe.

Kontrakty na zboża i oleiste mocno drożeją w obliczu agresji rosyjskiej. Unijne kontrakty kontynuowały wzrosty trwające od piątku, a zakres wtorkowego wybicia zbóż i rzepaku mieścił się w 2%. Pszenica amerykańska podrożała o prawie 6%, kukurydza o 3%. W obliczu konfliktu drożeje również ropa.

Rosyjska agresja wpływa na rynek zbóż

Rosyjska agresja wpływa coraz bardziej na rynek zbóż. Wkroczenie wojsk rosyjskich do dwóch separatystycznych republik ukraińskich (donieckiej i ługańskiej) wsparło we wtorek silne wzrosty notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Amerykańska pszenica podrożała o blisko 6%. Wzrost ten był największym dziennym wzrostem od 3,5 roku. Z kolei kukurydza podrożała o 3%. 

Wzrost  

rosyjska agresja zboża

Rośnie cena ropy 

Rosyjska agresja wpływa również na ceny ropy. Odmiana Brent zbliżyła się we wtorek do 100 usd/baryłkę, kończąc dzień ceną blisko 98 usd/b. Tak droga ropa wpływa na ceny olejów roślinnych (+4% sojowy i +5% palmowy) oraz nasion oleistych.

Eksperci wskazują, że nasilający się impas oraz możliwe zastosowanie sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych i krajów Europy może mocno zaburzyć notowania na rynkach surowców, w tym ropy naftowej.

Czytaj również: Zboża unijne straciły na wartości. Odpowiadają za to decyzje Rosji

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023