Talk icon

Informacje

24-01-2023

Autor: Świat Rolnika

Rośnie zadłużenie seniorów! Zaległości sięgają ponad 6 miliardów złotych

zadłużenie seniorów

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie seniorów wobec banków i firm pożyczkowych wzrosło do 6,22 mld zł.

Choć w grupie emerytów-dłużników dominują kobiety, to rekordzistą jest 65-letni mężczyzna z Warszawy, który do spłaty ma 10,2 mln zł. Niestety, aż 38 proc. starszych Polaków nie ma żadnych oszczędności.

Zadłużenie seniorów coraz wyższe

Krajowy Rejestr Długów przekazał PAP, że zadłużenie ponad 363 tys. seniorów (powyżej 60 i 65 r.ż.) notowanych w KRD wynoszą obecnie 6,22 mld zł. Większość zaległości seniorów (4,6 mld zł) przejęły fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły je od pierwotnych wierzycieli, głównie banków. Ich konta obciążają również zaległości wobec instytucji państwowych i samorządowych – 676,3 mln zł, operatorów komórkowych oraz dostawców internetu i telewizji – 88 mln zł. Z kolei 79,2 mln zł to niezapłacone czynsze za mieszkania, a 32,7 mln zł to kary za jazdę bez biletu komunikacją publiczną.

Jednocześnie według badań to seniorzy mający 65-74 lata najbardziej ograniczyli wydatki w ostatnim półroczu (70,5 proc.). Ponad 2/3 zrezygnowało z wyjść do restauracji czy kawiarni, a 55 proc. z zakupu odzieży, butów i dodatków do ubrań. 80 proc. seniorów wskazuje, iż powodem ograniczeń jest wzrost cen produktów i usług, który odczuwają najmocniej ze wszystkich badanych grup wiekowych.

,,Co piąty senior ma do spłaty kredyt lub pożyczkę i w efekcie nie może sobie pozwolić na swobodne dysponowanie zawartością portfela. Widać więc, że ich zadłużenie, widniejące w naszej bazie danych, nie zmniejszy się szybko" – wskazał Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Zobacz też: Emerytury i renty są za niskie? Polacy chcą podwójnej waloryzacji!

Seniorzy nie mają oszczędności

Niestety, aż 38 proc. starszych Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 57 proc. spośród tych, którzy nimi dysponują w ciągu ostatnich 6 miesięcy odkładało mniej pieniędzy niż we wcześniejszych okresach ze względu na rosnące koszty utrzymania. Blisko 59 proc. emerytów zamierza jeszcze bardziej zredukować wydatki w najbliższych 3 miesiącach.

,,Podczas rozmów z mediatorami starsze osoby często opowiadają o swoich relacjach z bliskimi i wówczas okazuje się, że rzadko mogą oczekiwać od nich pomocy finansowej" – wyjaśnił Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, będącej partnerem KRD. 

Powody, dla których emeryci mają problemy ze spłatą długów, to najczęściej: zbyt wysoki kredyt lub branie kredytów na spłatę wcześniejszych, utrata dodatkowego źródła dochodu lub kłopoty ze zdrowiem, które wymagają kosztownego leczenia.

W grupie emerytów-dłużników dominują kobiety. Panie mają też wyższe zaległości niż mężczyźni. Najwięcej do oddania mają seniorzy Śląska, których zaległości wynoszą 979,5 mln zł. Drugie jest Mazowsze z 880,3 mln zł, a trzeci Dolny Śląsk z 613 mln zł niezapłaconych rachunków. Rekordzista – 65-letni mieszkaniec Warszawy, którego długi przejął fundusz sekurytyzacyjny – zalega na 10,2 mln zł.

zadłużenie senioróW

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023