O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2022

Autor: Michał Rybka

Rosnące ceny i inflacja głównymi czynnikami przy wyborze wakacji Polaków

ceny

Długi weekend majowy za rogiem, a po nim już tylko odliczanie do wakacji. Jednakże okres urlopowy będzie wyjątkowy ze względu na rosnące ceny i inflację.

Według badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą ARC Rynek i Opinia, 23 proc. badanych nie planuje wyjazdu wakacyjnego w tym roku, a kolejne 18 proc. jeszcze nie podjęło w tej sprawie decyzji. Z kolei 66 proc. Polaków decydując o tegorocznym wyjeździe wakacyjnym, weźmie pod uwagę m.in. inflację i  zjawiska temu towarzyszące.

Przed nami niezwykle wyjątkowy sezon wakacyjny

Jak wskazali autorzy badania, czynniki związane z wysoką inflacją, rosnącymi cenami czy sytuacją geopolityczną – wojną w Ukrainie – mają wpływ na decyzje wakacyjne Polaków. Zdecydowanie największy wpływ ma inflacja i rosnące ceny usług – aż 66 proc. badanych przyznało, że ma to dla nich znaczenie.
Dla 59 proc. badanych wyjazdy wakacyjne są w tym roku droższe niż w ubiegłym, przy czym aż 31 proc. uważa, że ceny są zdecydowanie wyższe. Co piąty badany nie potrafi ocenić wysokości cen – dodali.

Z badania wynika, że również wojna w Ukrainie i ryzyko zakażeń Covid nie pozostają bez znaczenia. Najwyższy odsetek badanych przyznał, że w związku z powyższymi czynnikami zostają na wakacje w Polsce. "Rok temu aż 47 proc. badanych deklarowało, że wyjedzie wyłącznie na wakacje w kraju. W tym roku takie osoby stanowią 35 proc. respondentów – podano.

Według autorów badania, porównując dane wyraźnie widać, że istotnie (niemal dwukrotnie) wzrósł odsetek osób planujących urlop wyłącznie za granicą – o ile w zeszłym roku odsetek takich osób wynosił tylko 6 proc., o tyle w tym roku wynosi 11 proc. Odsetek osób, które planują jechać zarówno na urlop w Polsce jak i za granicę był taki sam w zeszłym i w tym roku i wynosił średnio 12 proc., przy czym jest on znacznie wyższy (19 proc.) wśród osób z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lat) – podali.

Dodali, że niemal co piąty wybierze tańsze kierunki wakacyjne, a 17 proc. szuka tańszych opcji noclegowych. Warto zauważyć, że poszukiwania tańszych opcji wakacyjnych są szczególnie popularne (24 proc.) wśród przedstawicieli najmłodszej badanej grupy wiekowej (od 18 do 24 lat).

ceny

Wysokie ceny i covid powodami do rezygnacji z wczasów

Z badania wynika ponadto, że co dziesiąty Polak deklaruje, że w ogóle zrezygnuje z wyjazdu wakacyjnego. Nieco bardziej skłonne do rezygnacji z wakacji są osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej (od 45 do 65 lat) – 12 proc.

Według Adama Czarneckiego z ARC Rynek i Opinia, Polacy chcą ruszyć za granicę na wakacje, nawet mimo różnych czynników niesprzyjających, takich jak inflacja i rosnące ceny. Przez ostatnie dwa lata czynnikiem ograniczającym wyjazdy zagraniczne był Covid i związane z nim obostrzenia, obecnie jest to inflacja, ale jak widać duża część osób mimo tego, planuje udać się za granicę.

"Oczywiście pozostaje kwestia cen w turystyce krajowej – branża turystyczna próbuje zrekompensować sobie straty z ostatnich dwóch lat, przez co ceny są też wysokie. Nie jest to do końca właściwa strategia, bo być może lepiej jest przyciągnąć mniej zamożnego turystę polskiego niż żadnego. Tym bardziej że Polska jako kraj zlokalizowany blisko linii frontu może turystycznie ucierpieć z powodu odpływu turystów zagranicznych. Warto pamiętać, że tę lukę mogą wypełnić Polacy, pod warunkiem otrzymania dobrej oferty" – ocenił.

Badanie zostało zrealizowane od 13 do 20 kwietnia 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na próbie 1019 osób w wieku 18-65 lat – reprezentatywnej grupie pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.

Czytaj też: Polsce i Unii Europejskiej zagraża potężna stagflacja

źródła: PAP/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023