Informacje
01-08-2014
Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała o wykryciu drobnoustrojów w mrożonej wołowinie oraz salmonelli w indyczym mięsie. Rosjanie twierdzą, że produkty te pochodzą z dwóch różnych polskich zakładów.
Rosjanie twierdzą, że polskie mięso ma groźne bakterie czyli kolejne embargo?
Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała o wykryciu drobnoustrojów w mrożonej wołowinie oraz salmonelli w indyczym mięsie. Rosjanie twierdzą, że produkty te pochodzą z dwóch różnych polskich zakładów.
Rossielchoznadzor poinformował w czwartek na swej stronie internetowej o wykryciu mezofilnych drobnoustrojów beztlenowych i fakultatywnie beztlenowych w mrożonej wołowinie oraz salmonelli w indyczym mięsie mielonym.
Według Rossielchoznadzoru drobnoustroje znaleziono w mięsie z Zakładów Mięsnych w Sokołowie - Oddział w Kole, a salmonellę - w wyrobach Zakładu Drobiarskiego w Stasinie.
Rossielchoznadzor poinformował w komunikacie, że podjął decyzję o wprowadzeniu reżimu nasilonego monitoringu laboratoryjnego w stosunku do produkcji tych przedsiębiorstw i uprzedził służby weterynaryjne Polski o niedopuszczalności podobnych naruszeń.
Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, że na razie strona polska nie otrzymała od Rosji żadnych oficjalnych informacji. "Jeżeli takie dokumenty przyjdą, to sprawa zostanie wyjaśniana" - powiedział.
Obecnie jej stuprocentowym właścicielem jest Saturn Nordic Holding AB z siedzibą w Göteborgu w Szwecji, utworzony przez Danish Crown AmbA oraz HKScan Group Oyj. W skład Grupy wchodzi siedem zakładów produkcyjnych: w Sokołowie Podlaskim, Czyżewie, Kole, Jarosławiu, Tarnowie, Dębicy oraz w Robakowie k/Poznania.
Zakład Drobiarski w Stasinie Sp. z o.o. oferuje produkty charakteryzujące się gwarantowaną jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym dzięki funkcjonowaniu w zakładzie Systemu HACCP oraz zasad GHP/GMP. System HACCP obejmuje proces produkcyjny począwszy od momentu przyjęcia żywca drobiowego i materiałów pomocniczych do czasu wydania gotowego produktu z magazynu. System HACCP, funkcjonujący w Zakładzie, został opracowany w oparciu o zasady zgodne z wytycznymi podanymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO w Codex Alimentarius. (Annex to CAC/RCP 1 – 1969, Rev.3, 1997, Amid.1999) oraz z wytycznymi zalecanymi przez Ustawę z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. 2001, Nr 63, poz. 634, z późn. zm.).
Bezpieczeństwo produktów oferowanych przez Zakład jest nieustannie zwiększane przez systematyczny nadzór nad procesem uboju i rozbioru, ciągłe podnoszenie kwalifikacji kadry kierowniczej oraz systematyczne szkolenia pracowników z zakresu zasad GMP/GHP oraz bezpieczeństwa żywności.
Źródło: RM/ Świat Rolnika