Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Rosjanie spalili 240 hektarów pszenicy w obwodzie charkowskim

rosjanie

Rosjanie dokonali kolejnego ostrzału obwodu charkowskiego. Tym razem w wyniku działań zbrojnych spłonęło 240 hektarów pszenicy i 2 hektary jęczmienia. 

Rosjanie masowo niszczą pola uprawne na Ukrainie, zaminowują grunty rolne, okradają rolników zarówno z plonów jak i maszyn rolniczych. Eksperci wskazują, że działania okupantów przypominają początek Wielkiego Głodu, który doprowadził do śmierci wielu osób. 

Rosjanie zniszczyli żniwa

Eksperci zauważają, że zboża i rośliny strączkowe w regionie są zbierane zaledwie  na 67% powierzchni. Żniwa mają potrwać jeszcze dwa tygodnie, ale ich efekty z całą pewnością będą mniej zadowalające niż w ubiegłych latach.

„W porównaniu z ubiegłym rokiem wskaźniki będą niskie, ale w trudnych warunkach, w jakich pracują rolnicy z powodu agresji Federacji Rosyjskiej, są to bardzo dobre wskaźniki. Około 837 000 ton zboża z nowej uprawy zostało już wymłóconych. Średnie plony wczesnych zbóż i roślin strączkowych w regionie wynosiły 35,7 t/ha” – powiedziała Oksana Fedyshina , naczelnik wydziału zarządzania produkcją rolną departamentu rozwoju rolnictwa charkowskiej OVA.

Według urzędniczki zbiory zbóż, roślin strączkowych i oleistych wystarczą na zaspokojenie wewnętrznych potrzeb regionu, a także częściowo na eksport.

„Rolnicy już przygotowują glebę do siewu zbóż ozimych na żniwa w 2023 roku. Zakłada się, że siew rozpocznie się aktywnie na początku września. Będzie wystarczająco dużo nasion – powiedziała Fedyshina.

rosjanie

Czytaj także: Kowalczyk: Do Polski trafiło niespełna milion ton zboża z Ukrainy

Agroportal/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023