Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Rosjanie ostrzelali gospodarstwo rolne. Ewakuowano ludzi i 120 krów

rosjanie

Po tym jak Rosjanie ostrzelali gospodarstwa rolne w obwodzie mikołajowskim, rolnicy masowo wywożą hodowane tam często krowy. Trafiają one w okolice Lwowa. 

W wyniku ataków Rosjan, którzy realizują strategię powolnego wyniszczania ukraińskiego sektora rolnego, po ostrzale z mapy znikają kolejne gospodarstwa rolne w obwodzie Mikołajewskim. Rolnicy, aby ratować dobytek, przewożą żywy inwentarz w inne regiony kraju. Najczęściej wybieranym przez ukraińskich rolników kierunkiem, jak donosi portal agroportal.ua, jest obwód lwowski i okolice Drohobycza. 

Rosjanie strzelają, Ukraińcy ratują

Po ostrzelaniu przez Rosjan jednego z gospodarstw w miejscowości Ukrainka w okolicy Nikołajewa, właściciele podjęli decyzję o wywiezieniu pozostałego dobytku, w tym 120 krów. 
Misji ratowania zwierząt z gospodarstwa Avangard podjęła się ekipa z Drohobycza. 

„Potrzebowaliśmy wynajmu małych pojazdów, około tuzina telefonów wykonaliśmy także w sprawie wynajmu dużych wagonów bydlęcych, ale na próżno. Dwudniowy plan ewakuacji zmieniał się co godzinę. Wieś Ukrainka jest stale narażona na ostrzał ciężkiej artylerii i samolotów. 60% wsi zostało zniszczone. Pod koniec zeszłego tygodnia, podczas próby ewakuacji krów, uszkodzeniu uległy dwie duże ciężarówki dla bydła, zabito zwierzęta, ale co najgorsze, zabito człowieka. Z tego powodu długo nikt nie zgadzał się, by pójść na farmę – powiedział właściciel gospodarstwa. 

Firma przewozowa BVA LLC zgłosiła się na ochotnika do pomocy w transporcie krów. Tym samym dzięki dobrze opracowanemu planowi i współpracy z Siłami Zbrojnymi udało się usunąć z linii frontu 120 krów.

Rosyjscy żołnierze zabijają zwierzęta 

Rosjanie wielokrotnie atakowali już ukraińskie gospodarstwa. Niszczyli zasiewy, magazyny zbożowe, zaminowywali pola oraz atakowali budynki, w których znajdowały się zwierzęta. Do bestialskiego ataku doszło 24 maja w obwodzie donieckim. 

„W wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej 11 przedsiębiorstw kompleksu rolno-przemysłowego obwodu donieckiego poniosło straty w wysokości prawie 410 mln hrywien. Ostrzał zabił do 900 krów, ponad 1000 świń, 503 000 drobiu i 3000 królików.” – taką informację podał wówczas portal agronews.ua. 

Eksperci wskazują, że Rosjanie realizują plan podobny do działań z lat 30-tych XX-go wieku, kiedy do sowieci doprowadzili do największej w historii plagi głodu na Ukrainie. Tak zwany Hołodomor pochłonął, według różnych szacunków, od kilku do nawet kilkunastu milionów ofiar. Działania wojsk Putina mają także za zadanie destabilizowanie międzynarodowych rynków rolnych. 

Czytaj także: Zablokowane ukraińskie porty oznaczają utratę milionów ton zbóż

Fot. Facebook


 

swiatrolnika.info 2023