Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rosja rozprzestrzenia fake newsy o eksporcie ukraińskiego zboża

Rosja

Rosja kontynuuje swoje manipulacje i rozpowszechnia w przestrzeni publicznej fake newsy o eksporcie ukraińskiego zboża.

Portal Agronews.usa informuje, że Kreml rozpowszechnia fake newsy o eksporcie ukraińskiego zboża. Rosyjskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, że statki z Ukrainy płyną głównie do „portów zachodnich”. Manipulacja ma na celu zdyskredytowanie porozumień stambulskich dotyczących odblokowania ukraińskich portów.

Rosja kłamie o eksporcie ukraińskiego zboża

Opublikowane oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej informuje, że statki z Ukrainy płyną głównie do „portów zachodnich”. Jest to manipulacja Kremla, mającą na celu zdyskredytowanie porozumień stambulskich dotyczących odblokowania ukraińskich portów i eksportu zboża przez Morze Czarne.

Z kolei Azja szerzy manipulację, że ani jeden statek z ukraińskim ziarnem nie zawinął do portów cierpiących głód krajów afrykańskich. Według niektórych wszystkie statki są kierowane do Europy, bo tam zaoferowały lepszą cenę za naszą pszenicę, kukurydzę i olej. 

Rosja fake news

„Faktem jest, że zgodnie z umową tylko część eksportowanych produktów spożywczych w ramach misji humanitarnej zostanie wysłana do krajów doświadczających niedoborów żywności. Dziś większość statków, którym wcześniej udało się opuścić ukraińskie porty, prowadzi transport komercyjny – przewożą zboże i ropę zakupione jeszcze przed wybuchem wojny na podstawie kontraktów handlowych” – wyjaśniają eksperci.

Przeczytaj też: Kolejne statki ze zbożem opuszczają ukraińskie porty

agronews.ua/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022