Talk icon

Informacje

11-04-2022

Autor: Michał Rybka

Rosja jest wrogiem zdecydowanej części amerykańskiego społeczeństwa

Rosja

Badanie przeprowadzone na amerykańskim społeczeństwie pokazuje, że Rosja w oczach 70 procent ludzi stała się zdecydowanym wrogiem.
 
Według badania Pew Research Center (PRC) cytowanego w piątek przez serwis Axios coraz więcej Amerykanów uważa Rosję za wroga w związku z inwazją na Ukrainę. Taką opinię podziela obecnie 70 procent respondentów w Stanach Zjednoczonych, choć w styczniu ten odsetek wynosił tylko 41 procent. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 21-27 marca bieżącego roku.

Amerykanie zaczynają dostrzegać istotę działania NATO

Jednocześnie odsetek Amerykanów, którzy postrzegają Rosję jako rywala zmniejszył się o około połowę. W styczniu uważało tak 49 proc. badanych, w marcu już tylko 24 proc. Obecnie, tak jak w styczniu, bardzo niewielki odsetek obywateli Stanów uważa Rosję za partnera – w styczniu było to 7 proc., a w najnowszym badaniu 3 proc.

Autorzy badania napisali, że rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do dramatycznej zmiany w amerykańskiej opinii publicznej, a NATO zyskuje wśród Amerykanów na popularności (67 proc. badanych wyraziło pozytywną opinię na temat Sojuszu Północnoatlantyckiego).

Rosja

Rosja jest wrogiem zarówno starszego, jak i młodszego Amerykanina

Jak przypomina Axios, Senat zagłosował w czwartek jednogłośnie za zakończeniem normalnych stosunków handlowych z Rosją i zakazem importu jej ropy.

"Żaden naród, którego wojsko popełnia zbrodnie wojenne, nie zasługuje na możliwość wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi" – powiedział lider większości w Senacie Chuck Schumer.

83 proc. Amerykanów w wieku 65 lat i starszych podziela pogląd dotyczący zakończenia zwykłych stosunków handlowych z Rosją, a w najmłodszej z ankietowanych grup, dorosłych w wieku 18-29 lat uważa tak 59 proc. badanych.

Czytaj także: Rosyjscy żołnierze używali mieszkańców wsi jako żywych tarcz

PAP/ fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023