Talk icon

Informacje

05-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Rolnik stracił rękę podczas pracy. Tragiczny wypadek koło Płocka

Rolnik

Rolnik z województwa mazowieckiego stracił rękę podczas pracy z prasą rolniczą. Tragedia, której można było uniknąć stosując się do zasad bezpieczeństwa.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj, na terenie gminy Stara Biała, w powiecie płockim (województwo mazowieckie). Rolnikowi obsługującemu na polu zablokowaną prasę maszyna wciągnęła rękę. Policja apeluje o szczególną rozwagę podczas zbierania plonów. Ostrożność może uratować życie.

Chwila nieuwagi i życie bez prawej ręki

Do zdarzenia doszło w środę 3 lipca w godzinach popołudniowych w miejscowości Miłodróż.  57– letni rolnik zamieszkujący w gminie Stara Biała uległ poważnemu wypadkowi na swoim polu. Podczas obsługi zablokowanej prasy rolniczej maszyna wciągnęła, a następnie oderwała mężczyźnie prawą rękę, na wysokości ramienia. Poszkodowany trafił do szpitala.

Wypadek ten pokazuje, jak niebezpieczne bywają prace na polu. Policja apeluje o przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy i siana oraz transportu płodów rolnych.

,,Korzystajcie tylko z maszyn narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym. Zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, szczególnie na wały przegubowo-teleskopowe i pracujcie w przylegających do ciała ubraniach. Żeby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn, przed przystąpieniem do napraw i regulacji, koniecznie wyłączcie napęd. Pracujcie w butach chroniących przed poślizgnięciem i upadkiem, nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn. Stosujcie przerwy na odpoczynek i regenerację sił, a w upalne dni ograniczcie ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur. Nie zapomnijcie też o zapewnieniu właściwej opieki dzieciom oraz wydzieleniu specjalnego miejsca do zabawy, z dala od wykonywanej pracy w gospodarstwie” – czytamy w komunikacie KMP w Płocku.

Rolnik stracił rękę przez kombajn

Aby bardziej przemówić do wyobraźni rolników, przytoczymy jeszcze jedno podobne zdarzenie, które miało miejsce całkiem niedawno.  W poniedziałek 25 lipca 40– latek z gminy Rejowiec Fabryczny (woj. lubelskie) stracił rękę podczas koszenia pola kombajnem. Mężczyzna był trzeźwy, został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł operację.

"Na polu uprawnym podczas koszenia zboża operator kombajnu zbożowego uległ wypadkowi. Najprawdopodobniej nie wyłączył urządzenia i mógł wtedy podnieść osłonę, gdzie znajdowały się pasy napędowe. Rolnik pochylił się do wnętrza maszyny, a to spowodowało wciągnięcie ręki" – informuje oficer prasowy komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Tylko ostrożność i zdrowy rozsądek pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom.

Czytaj również: Ręka rolnika uwięzła w prasie rolniczej. Tragiczny wypadek w Okrzeszynie

Policja.gov /fot.FB, OSP Stara Biała /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023