O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Rolnik i pracownicy mleczarni z zarzutami. W tle spora łapówka

rolnik

Pracownicy mleczarni w Kole i rolnik usłyszeli zarzuty w związku fałszowaniem próbek mleka. Spółdzielnia szacuje straty. 

Zarzuty wyrządzenia szkody poprzez niedopełnienie obowiązków i fałszowanie wyników prób mleka przedstawiono pięciu pracownikom spółdzielni mleczarskiej w Kole (woj. wielkopolskie) i jednemu rolnikowi – poinformowała we wtorek rzecznik konińskiej prokuratury.

Rolnik i pracownicy zatrzymani

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak przekazała, że śledztwo w tej sprawie wszczęto w październiku ub. roku po przeprowadzonej w 2020 r. kontroli w spółdzielni mleczarskiej w Kole. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami w czwartek zatrzymano sześć osób.

"Prokurator przedstawił zarzuty pięciu pracownikom spółdzielni i jednemu rolnikowi. Zarzuty dotyczą przyjmowania w 2020 r. korzyści majątkowych za fałszowanie wyników prób mleka, przez co spółdzielnia poniosła szkodę majątkową. Straty nie są jeszcze w pełni oszacowane" – powiedziała prok. Woźniak.

Mleko rozcieńczone wodą

Jak opisała prokurator, jedna z podejrzanych pracownic zakładu przyjmowała łapówki w wysokości 50 zł. W zamian za to kobieta kierowała do badań próbki, które nie odzwierciedlały niskiej jakości, rozcieńczanego wodą, mleka dostarczanego spółdzielni przez rolników.

Prok. Woźniak zaznaczyła, że postępowanie prowadzone w tej sprawie jest rozwojowe, a śledczy nie wykluczają przedstawienia zarzutów kolejnym osobom.

Rolnik i pracownicy spółdzielni zostali objęci zastosowaniem wolnościowych środków zapobiegawczych. Grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Grupa Lactalis przejmuje australijskiego producenta jogurtów

PAP/fot. pixabay


 

swiatrolnika.info 2023