O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Rolnicy z obwodu kijowskiego: Zbiory o 30-40 proc. niższe niż rok temu

rolnicy

Tegoroczne zbiory są o ok. 30-40 procent niższe niż ubiegłoroczne – mówią rolnicy gospodarujący w zniszczonym wojną obwodzie kijowskim.

„Przeciętny plon ziarna wynosi 5 t/ha, na najlepszych terenach 7-8 t/ha. Dla porównania: w ubiegłym roku plony pszenicy ozimej wynosiły 8-10 t/ha – powiedział rolnik cytowany przez AgroPortal.ua. 

Rolnicy spod Kijowa dotknięci suszą

„Uprawiam pszenicę ozimą i soję na powierzchni 22 hektarów w ramach dwupolowego płodozmianu. Od końca kwietnia do 10 lipca w ogóle nie padało – cały czas panował upał. W tym okresie miało miejsce dojrzewanie i formowanie plonu pszenicy. Pogoda miała na to znaczący wpływ. Obszary, które znajdują się bliżej zbiorników wodnych i są bardziej uwilgotnione, w mniejszym stopniu zostały dotknięte suszą i osiągnęły poziom z ubiegłego roku. Te, które są daleko od wilgoci – wyjęły tyle, ile mogły” – tłumaczył rolnik Ruslan Smilenko.

Zaminowane ukraińskie pola

Według Bondara, szefa ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), jedną z głównych negatywnych konsekwencji inwazji wojsk rosyjskich na terytorium kraju jest masowe podłożenie ładunków wybuchowych, których użycie jest zabronione przez prawo międzynarodowe.

Szef DSNS wyjaśnił, że Rosjanie używają systemów zdalnego minowania, "cynicznie tworząc niezgodne z prawem pola minowe na terenach mieszkalnych", i pozostawiają po sobie "dużą liczbę szczególnie niebezpiecznych urządzeń wybuchowych, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludności cywilnej".

Rozminowywanie Ukrainy zajmie kilka lat, ponieważ miny i amunicja są odnajdywane na terenie obwodu kijowskiego, czernihowskiego, charkowskiego, sumskiego, mikołajowskiego, zaporoskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego i ługańskiego.

Bondar przekazał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilów DSNS kontynuuje edukowanie ludności w przypadku wykrycia przedmiotów wybuchowych. Po wyzwoleniu miast i wsi przez ukraińskie siły zbrojne tereny zamieszkane są sprawdzane pod kątem materiałów wybuchowych. Rozpoczęto także proces rozminowywania gruntów rolnych – poinformował Bondar.

rolnicy

Czytaj także: Ukraińskie władze: Rozminowywanie Ukrainy może zająć 5-10 lat


 

swiatrolnika.info 2023