Talk icon

Informacje

05-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Rolnictwo precyzyjne – jak wygląda gospodarstwo XXI w.?

Rolnictwo precyzyjne

Rolnictwo precyzyjne polega między innymi na pomiarach warunków glebowych na polu oraz śledzeniu ich zmienności, co w konsekwencji znajduje swoje odzwierciedlenie w plonach. Przy pomocy nowoczesnych urządzeń oraz programów podzielone na wycinki pole jest pod stałą obserwacją. Uzyskane dane o każdym fragmencie są przesyłane do oprogramowania, które analizuje je, a następnie pokazuje najlepsze rozwiązanie dla każdego fragmentu ziemi na polu.

Rolnictwo precyzyjne – na czym polega?

Świat rolniczy zmienił się nie do poznania. Obecnie miejsce starych konnych zaprzęgów zajęły nowoczesne maszyny, ciągniki, kombajny i drony kontrolujące z góry stan pola. Rolnictwo XXI wieku nazywane jest tzw. Rolnictwem 4.0., czyli rozwinięte zarządzanie i efektywniejsze prowadzenie gospodarstwa. Rolnictwo precyzyjne charakteryzuje się umiejętnością wykorzystania odpowiedniego oprogramowania i zautomatyzowaniem procesów dzięki czemu gospodarstwo staje się nowocześniejsze, bardziej wydajne, a praca w nim prostsza i szybsza. Ta nowoczesna metoda rolnicza została wprowadzana w 1970 roku kiedy to dopuszczono do użycia technikę autoprowadzenia, czyli tworzenie ścieżki technologiczne na polach. Jednakże najbardziej znaczące było ostatnie 15 lat kiedy to maszyny z wykorzystaniem GPS i GNSS pojawiły się w rolnictwie. Kolejnym etapem było wykorzystanie lotniczych i satelitarnych zdjęć pól oraz prognozowanie pogody, mierzenie kondycji roślin, a także zróżnicowanie nawozów. Wszystkie te zabiegi pozwalają precyzyjniej śledzić stan gleby oraz roślin, a w związku z tym wpłynąć na efektywniejszą uprawę przy zminimalizowaniu kosztów.rolnictwo precyzyjne dron

Rolnictwo precyzyjne – jak wprowadzić je do gospodarstwa?

Pracę and wprowadzeniem rolnictwa precyzyjnego należy rozpocząć od dokładnej analizy gleby pola. W tym celu wykonuje się mapowanie oraz pobór próbki podłoża. Po otrzymaniu wyników z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej należy wprowadzić je do specjalnego programu, który połączy je z mapą. Dzięki powyższym zabiegom można w lepszy sposób dostosować ilość nawozów oraz środków ochrony roślin, a także zabiegi agrotechniczne do zróżnicowanej żyzności gleby na tym samym polu. Następnie dzięki nowoczesnym maszynom systematycznie powinniśmy monitorować stan upraw. Służą do tego między innymi drony oraz nawigację GPS montowane w maszynach rolniczych. Sensory te mierzą wszystko zaczynając od poziomu chlorku skończywszy na poziomie wody. Rolnictwo precyzyjne opiera się na mapach, które gromadzą wszystkie niezbędne dane tworząc na ich podstawie raporty umożliwiające bardziej precyzyjne działania i lepsze wyniki.

Czytaj także: CIT problematyczny – kto płaci, a kto tylko "trochę"?

Rolnictwo precyzyjne – mapowanie pola

Mapy to kluczowy element rolnictwa precyzyjnego. Pokazują różnorodność pola, raportują uzyskane dane, dostarczają narzędzi do analizy porównawczej, a także mają duże znaczenie w pobieraniu składników pokarmowych. Mapy zachowuje się i analizuje by plony były coraz bardzo efektywne poprzez dostarczanie wiedzy rolnikom o obszarach mniej i bardziej wydajnych na polach oraz o czynnikach hamujących wzrost plonów. Bardzo ważna jest analiza w czasie rzeczywistym gleb i upraw oraz warunków środowiska i pogody, a przede wszystkim: właściwości fizyczne gleby, wysokość plonów, szkodniki i chwasty obecne w polu, ilość opadów oraz nasłonecznienia, wysuszenie gleby, właściwości chemiczne gleby, choroby roślin, temperatura, siła wiatru. Rolnictwo precyzyjne opiera się na powyższych czynnikach analizuje zebrane dane i potrafi na bieżąco modyfikować uprawami. Natomiast śledzenie wieloletnich danych pozwala opracować prognozę zmienności warunków na polu i w glebie względem pór roku i miesięcy. Pomocny jest w tym program GIS. Zebrane informacje umożliwiają w taki sposób zaprogramować maszyny by odpowiednio dawkowały nasiona, środki chemiczne i nawozy w danym obszarze pola. Dzięki temu ziemia jest ciągle żyzna i przestaje być nadmiernie eksploatowana.

cdr.gov.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023