Informacje
09-02-2023
Hale rolnicze to obiekty o szerokim zastosowaniu. Niegdyś były to budynki murowane, ale obecnie gospodarstwa coraz częściej inwestują w konstrukcje stalowe.
Do hal rolniczych zaliczamy m.in. obory, kurniki, chlewnie, ujeżdżalnie, wiaty rolnicze czy magazyny. Jakie jest ich zastosowanie w gospodarstwach rolnych i czym jeszcze się charakteryzują?
Hale rolnicze w gospodarstwach rolnych
Nowoczesne hale rolnicze to nieodzowny element każdego gospodarstwa rolnego. Obecnie mowa tutaj głównie o konstrukcjach stalowych, które cechują się niskimi nakładami inwestycyjnymi, łatwością montażu, trwałością i wytrzymałością oraz prostotą konserwacji.
Tego typu rozwiązania oferuje Borga — jedna z najbardziej doświadczonych firm na rynku, która zajmuje się projektowaniem nowoczesnych budynków dla rolnictwa. Mowa o obiektach stalowych o bardzo różnorodnym zastosowaniu, takich jak: obory, hale dla bydła, wiaty rolnicze, hale dla maszyn, ujeżdżalnie, kurniki, chlewnie, magazyny i nie tylko.
Hale stalowe dla rolnictwa można też dostosować według indywidualnych potrzeb. Przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej, warto jednak dokładnie określić przeznaczenie hali oraz jej gabaryty. Nieco inne wymagania obejmują bowiem budynki magazynowe, a inne np. kurniki czy obory.
Hale rolnicze — zastosowanie
Hale rolnicze wykorzystuje się m.in. do hodowli bydła i innych zwierząt hodowlanych. Dlatego też przy budowie takich hal kluczowe jest spełnienie wszelkich standardów eksploatacyjnych (np. oświetlenie czy wentylacja). Dotyczy to również hal magazynowych, które muszą być chronione przed wilgocią i zmianami temperatur. Hale rolnicze to również sortownie, które dostosowuje się do danych gatunków i odmian warzyw oraz owoców, a także wiaty, które służą do przechowywania węgla, drewna i bel siana.
To jednak nie wszystko. W każdym gospodarstwie rolnym powinny istnieć także hale magazynowo-garażowe, cechujące się wysoką estetyką i funkcjonalnością. Mowa tutaj o odpowiedniej szerokości bram wjazdowych czy tzw. wrotach przesuwnych. Dobrą opcją jest też wykorzystanie automatycznych bram, które otwiera się za pomocą elektrycznego pilota. Warto dodać, że każda hala rolnicza powinna być właściwie zabezpieczona na wypadek kradzieży.
Zobacz też: Cena krowy – co na nią wpływa i z czego się składa kwota?
Hale izolowane i nieizolowane
W zależności od przeznaczenia hali rolniczej warto pamiętać, jak istotna jest odpowiednia izolacja i brak skroplin. Dlatego też podczas budowy hal rolniczych wykorzystywane są włókniny antykondensacyjne na wewnętrznej powierzchni dachu. Zabezpieczają one obiekt przed powstawaniem skroplin, co pozwala przechowywać wewnątrz budynku nawet zboże. Każda hala musi być maksymalnie funkcjonalna, aby budynek można było łatwo dostosować do dalszej rozbudowy w przyszłości.
W halach nieizolowanych można zaś przechowywać płody rolne, maszyny i inny sprzęt, które nie są podatne na zmiany temperatury i inne czynniki atmosferyczne. Wycena wybranej hali stalowej zajmuje od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Dlatego zaleca się wcześniejsze przygotowanie projektu lub wstępnych prac architektonicznych, które pozwolą lepiej dopasować ofertę do potrzeb klienta.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/rolnictwo/