Talk icon

Informacje

19-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Roboty do zbioru sałaty zastąpią pracowników sezonowych w Anglii

Roboty do zbioru sałaty

Aby zmniejszyć zależność od niedoboru pracowników sezonowych, brytyjscy producenci opracowują roboty do zbioru sałaty. 

W ramach projektu finansowanego przez Innovate UK producenci współpracują z Centrum Agri-EPI (Edynburg), Uniwersytetem Harper Adams (Newport), IDS Imaging Development Systems (Niemcy) i innymi ekspertami w dziedzinie technologii automatycznej analizy wideo, aby opracować inteligentne, zautomatyzowane roboty, które będą zbierać sałaty. 

Brak rąk do pracy w Wielkiej Brytanii 

Już w 2020 r. brytyjscy rolnicy alarmowali, że pracownicy sezonowi niechętnie przyjeżdżają do pracy do Wielkiej Brytanii. Wpływ miała na to epidemia koronawirusa. Pracownicy sezonowi mieli utrudniony przyjazd w celach zarobkowych. W tym roku pojawił się ten sam problem, dlatego Brytyjczycy opracowują roboty do zbioru sałaty. 

roboty do zbioru sałaty Anglia

Roboty do zbioru sałaty zastąpią pracowników sezonowych

Brytyjscy dostawcy sałaty G's Fresh i PDM Produce współpracują z ekspertami agrotechnicznymi, aby opracować roboty do zbioru sałaty.  Wlk. Brytania boryka się z brakiem pracowników sezonowych, dlatego roboty mogą wpłynąć na wysokość zbiorów.

Według opublikowanego raportu istniejący sprzęt do zbierania porów jest dostosowywany do podnoszenia sałaty z ziemi i chwytania jej między pasy dociskowe. Zewnętrzne lub „zawinięte” liście sałaty zostaną mechanicznie usunięte, aby odsłonić łodygę, a następnie widzenie maszynowe i sztuczna inteligencja wykorzystają precyzyjne umiejscowienie punktu cięcia na łodydze, aby starannie oddzielić główkę sałaty.

„Według kolegów z G Salad Harvesting Services Ltd, proces cięcia gór lodowych jest najtrudniejszym technicznie krokiem do zautomatyzowania”  – powiedział Rob Webb, specjalista ds. sprzedaży produktów IDS.

Czytaj również: Uprawa sałaty w Belgii zagrożona przez sierpniowe upały

east-fruit.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023