O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Robert Telus (PiS): Rynek chiński jest szczególnie ważny

robert telus

Poseł PiS Robert Telus w wywiadzie dla portalu ŚwiatRolnika.info opowiedział o możliwościach wynikających z rozszerzenia polskiego eksportu do Chin.

Rynek chiński jest szczególnie chłonny i stanowi ogromną szansę na rozwój dla polskich producentów rolnych. Obecnie niesłabnącą popularnością w Chinach cieszą się polskie mleko, produkty mleczne, słodycze, czy mąka. Polski eksport mógłby jednak zostać poszerzony o inne produkty, w tym wysokiej jakości polskie mięso – jest to możliwe także dzięki coraz szerszemu otwieraniu się Państwa Środka na import znad Wisły.

ŚwiatRolnika.info: Rolnicy stoją dziś wobec – jak sami twierdzą – kataklizmu wynikającego z Europejskiego Zielonego Ładu. Mowa to o realnym ograniczeniu dzisiejszej skali produkcji rolnej. Czy poszukiwanie rynków pozaunijnych może być szansą na zdywersyfikowanie tego ryzyka?

Robert Telus: Sprzedaż zagraniczna polskich towarów jest dla naszych rolników szczególnie istotna – czym wyższe wskaźniki eksportu, tym lepiej. Właściwie planowany eksport wpływa na wysokie ceny uzyskiwane przez rolników, a co za tym idzie, wyższe zyski gospodarstw. Musimy jednak pamiętać przy tym o Polakach i o tym, że to przede wszystkim w kraju nie może zabraknąć żywności. Sytuacja, w której nasze najwyższej jakości towary trafiają na rynek europejski, a my sprowadzamy produkty klasę niższe z państw spoza Unii Europejskich, nie jest właściwa. Musimy zatem zdobywać nowe rynki, ale jednocześnie pamiętać o Polsce. Tylko w ostatnich latach nasze towary trafiły do ponad 30 nowych krajów, ponad 30 nowych rynków zbytu. To właściwy kierunek.

ŚwiatRolnika.info: Jaką rolę w eksportowej układance pełnią dziś Chiny, a jaka może być ich rola w najbliższych latach? Polscy rolnicy mogą rozszerzyć katalog produktów i zwiększyć skalę eksportu do Chin?

Robert Telus: Dziś do Chin wysyłamy głównie mleko i produkty mleczne, eksportujemy też drób. Naturalnie każdy rynek jest dla nas ważny, ale rynek chiński jest istoty w sposób szczególny ze względu na swoją pojemność. Wiemy, że trwają rozmowy i starania, by eksport do Chin poszerzyć. (…) Znaczny procent przetwórstwa w Polsce jest w rękach inwestorów chińskich i moim zdaniem rozszerzenie eksportu byłoby bardzo pożądanym posunięciem -  to rynek wielki, rynek największy. Chińczycy dbają o niego i robią wszystko, by produkty, które do nich trafiają, były właściwej jakości. Nasze produkty mają z kolei dobrą markę w Europie i na świecie. To może nas połączyć. 

robert telus

Czytaj także: Chiny tworzą prawdziwy fenomen przemysłu mleczarskiego

fot. FB Robert Telus/pixabay

swiatrolnika.info 2023