O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Recesja ominie Polskę? Raport EY daje promyk nadziei

Recesja

Recesja najprawdopodobniej ominie Polskę, a nasza gospodarka zanotuje w tym roku wzrost PKB o 0,5 proc. 

Tak wynika z opublikowanych w czwartek prognoz EY. Według ekspertów w pierwszej połowie roku czeka nas stagnacja, po której nastąpi nieznaczne ożywienie. Czynnikiem hamującym wzrost będzie przede wszystkim nadal bardzo wysoka inflacja, przewyższająca wzrost płac.

Recesja nam nie grozi

Firma EY prognozuje, że efektem wysokiej inflacji będzie kontynuacja już doświadczanego spadku realnych wynagrodzeń, co ogranicza siłę nabywczą gospodarstw domowych oraz ich konsumpcję. Negatywnie na polską gospodarkę będzie też oddziaływać wyraźne pogorszenie koniunktury w strefie euro. EY prognozuje jednak, że główne gospodarki wpadną w recesję – PKB w strefie euro skurczy się 0,7 proc. mierzone w okresie od trzeciego kwartału 2022 do pierwszego kwartału 2023 r., a PKB w USA spadnie 0,8 proc. w pierwszej połowie 2023 r.

„W scenariuszu bazowym recesja będzie jednak krótkotrwała i płytka, głównie z powodu silnego rynku pracy, spadku cen surowców oraz rządowych osłon dla odbiorców indywidualnych i firm związanych z wysokimi cenami energii. Jeśli ceny energii ponownie jednak znacząco wzrosną, recesja będzie dłuższa i głębsza, co najmocniej odczułaby większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Włochy i Niemcy. Polska gospodarka jest stosunkowo bardziej odporna - ten negatywny scenariusz mógłby obniżyć skumulowany wzrost PKB Polski za lata 2023-2024 o 1,5 pkt. proc. – powiedział cytowany w informacji prasowej partner EY i główny ekonomista EY na Europę i Azję Centralną Marek Rozkrut.

Zobacz też: Glapiński uspokaja: Nie będziemy mieli recesji

Recesja

Według prognoz EY w kolejnych latach należy się spodziewać jedynie stopniowego ożywienia wzrostu gospodarczego – a to dlatego, że polskiej i europejskiej gospodarce nadal będą ciążyły wysokie ceny energii. Eksperci prognozują, że PKB w Polsce wzrośnie o 2,3 proc. w 2024 r. i 3,4 proc. w 2025 r. W strefie euro i USA wzrost PKB będzie z kolei oscylował w okolicach 2 proc.

Firma prognozuje, że inflacja w Polsce szczyt osiągnie zapewne w lutym br., z odczytem prawdopodobnie nieco poniżej 20 proc. Potem zacznie wyraźnie hamować, do czego przyczyni się przede wszystkim wygasanie efektów wcześniejszego wzrostu cen surowców i energii przekładającego się na ceny żywności, towarów i usług. Inflacja w jednak pozostanie dwucyfrowa niemal przez cały rok, osiągając średni poziom 13,2 proc.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023