Talk icon

Informacje

12-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Rębak do drewna – jak wybrać najlepszy sprzęt?

Rębak do drewna

Rębak do drewna jest przydatnym narzędziem pozwalającym na uprzątnięcie i wykorzystanie gałęzi i odpadów drzewnych. Podpowiadamy, jaki wybrać dla siebie.

Rębaki do drewna zyskują ostatnio na popularności. Na rynku znaleźć można maszyny stacjonarne, mobilne ciągnikowe lub samobieżne, które można podpiąć do traktora i napędzać z WOM. Funkcjonalną część rębaka stanowi tarcza, bęben lub walec w zależności od typu urządzenia. Jaki rębak będzie zatem najlepszy? Podpowiadamy!

Wiele zależy od ciągnika, do którego podepniemy maszynę

Jeśli rolnik zdecyduje się zakupić rębak do drewna podpinany do traktora, zasadnicze znaczenie mają parametry samego pojazdu. Ciągniki o małej mocy 30KM sprawdzą się jedynie dla rębaków walcowych. Mają one możliwość rozdrobnienia gałęzi o maksymalnej średnicy wynoszącej w przybliżeniu 8 centymetrów. Umożliwiają także workowanie pociętego drewna. Wiele z tych urządzeń posiada napęd własny w postaci elektrycznego lub spalinowego silnika. Są jednak mniej popularne od rębaków tarczowych i bębnowych i wykorzystuje się je głownie w sadach.

Rębaki z elementem tnącym w postaci bębna lub tarczy mimo licznych zalet wymagają natomiast mocniejszego ciągnika. Pojazd, do którego będą przyczepione powinien posiadać moc wynoszącą co najmniej 60KM, co ogranicza ich zastosowanie w przypadku słabszych traktorów.

Jeśli rolnik obawia się nadmiernego przeciążenia systemu hydraulicznego traktora, powinien rozważyć zakup rębaka z wbudowaną własną pompą. Tak zwany system No–stress dodatkowo chroni kompleks podający przed zbyt dużym obciążeniem.

Rębak do drewna

Rębak do drewna tarczowy czy bębnowy?

Wybierając pomiędzy rębakiem tarczowym a bębnowym, warto określić, do czego konkretnie dana maszyna jest nam potrzebna. Model tarczowy będzie rozdrabniał gałęzie do 12 centymetrów średnicy. Drzewo pod kątem prostym lub nieco odchylone trafia na noże umieszczone w kole tarczy i ulega pocięciu. Jeśli natomiast chcemy urządzenie przystosowane do większych kawałków drewna, warto zainwestować w model bębnowy.

Rębak do drewna bębnowy można nazwać maszyną do zadań specjalnych. Cechuje się on dużą wytrzymałością i nie straszne mu grube gałęzie, konary, drewno pokryte igłami lub liśćmi. Może pociąć nawet pnie o około 16– centymetrowej średnicy. Wśród tych rębaków wyróżniamy modele bijakowe, które najpierw rozgniatają materiał drzewny, a następnie go tną. Sprawdza się to w przypadku przerabiania wierzby, słomy, a także liści.

Rolnicy, którym zależy na dużej wydajności, powinni zdecydować się na zakup rębaka samobieżnego. Maszyny te mogą przerobić nawet 380 m3 drewna w godzinę.

Czytaj również:Zespoły łożyskowe – podstawowy element wielu maszyn rolniczych

Motomaszyny /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022