O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rasa owiec Merynos radziecki przetrwała na terytorium Stawropola

Rasa owiec

Od dziesięcioleci region Stawropola utrzymuje wysoką poprzeczkę jednego z głównych regionów hodowli owiec w kraju. Region nie tylko produkuje do 30 tys. ton baraniny rocznie, ale również z powodzeniem zajmuje się hodowlą. Tak więc zakłady hodowlane i reproduktory w Stawropolu hodują owce siedmiu ras, z których cztery w różnych latach hodowano w regionie od czasów sowieckich. Spośród nich rasa owiec Merynos przetrwała do dziś od czasów radzieckich.

Rasa owiec z odmiennymi cechami

Każda rasa owiec ma odmienne cechy wełny. Spośród tych siedmiu ras - owce pięciu ras są posiadaczami delikatnej wełny, dwie rasy - półcienkiej wełny.

Różne rasy owiec mają swoje własne cechy i dzięki nim dzieli się je na: drobnowełniany, półcienkiej wełny, półgrubowełniany i gruby wełniany. Charakterystyczną cechą ras owiec o drobnej wełnie jest biała wełna, składająca się z puchu i tłuszczu. Dla przedstawicieli tej rasy skóra owcza jest silniejsza. Produkcja wełny po wszystkich zabiegach wynosi do 50% strzyżonej.

– powiedział wiceminister rolnictwa Terytorium Stawropola Aleksey Krisan.

Merynos radziecki to rodzima rasa owiec o delikatnej wełnie, rozpowszechniona w Rosji i popularna wśród hodowców owiec ze względu na niewymagającą konserwację, a jednocześnie dość wysoką rentowność ze względu na dużą wydajność cennej wełny. Wełna tych merynosów jest elastyczna, miękka, z jedwabistym połyskiem.

 Szczepan Wójcik o ustawie KO: "Rolnicy powinni bardzo uważać". Jest szansa na porozumienie z poseł Piekarską?

Rasa owiec Merynos radziecki

Jednym z przedsiębiorstw rolniczych specjalizujących się Rasa owiec Merynos w merynosach radzieckich jest zakład hodowlany Kamennobalkovskoye w rejonie Blagodarnym. Ta rasa owiec jest tu hodowana od 1978 roku, a na początku 2021 roku zakład liczył 5,1 tys. sztuk owiec. Strzyżenie czystej wełny w 2020 r. wyniosło 3,5 kg, w tym od tryków rozpłodowych 6,6 kg, a od matek ziarniaków selekcyjnych 3,7 kg. Według danych dotyczących klasyfikacji z 2020 r. 73,1% zwierząt zalicza się do elitarnych, a 15% do pierwszej klasy. Do selekcji i prac hodowlanych w JSC "Kamennobalkovskoe" używa się tylko elitarnych tryków, aby stale poprawiać cechy rasy i zwiększać elitarny inwentarz.

W 2020 r. produkcja wełny w regionie wyniosła 5,3 tys. ton, w tym 4,2 tys. ton wełny cienkiej i półcienkiej. W ramach dotacji na wsparcie produkcji i sprzedaży wełny owczej drobno i półcienkiej w ubiegłym roku hodowcy owiec otrzymali 127,5 mln rubli, a stawka dotacji prawie podwoiła się do 157 rubli za 1 kg wełny. W 2021 r. na te cele przeznaczono również około 100 milionów rubli.

– podkreślił Minister Rolnictwa Terytorium Stawropola Władimir Sitnikow.

meatinfo.ru/fot.pxhere/fot.wikimedia

swiatrolnika.info 2023