Talk icon

Informacje

06-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Rasa jersey - wyjątkowe krowy o wielu zaletach dla rolnictwa?

jersey

Jersey to jedna z najpopularniejszych ras krów mlecznych na świecie. Pochodzi z wyspy Jersey, leżącej u wybrzeży Normandii we Francji. Krowy tej rasy są niezwykle urodziwe i wydajne, a także łatwe w hodowli.

Dlaczego warto wybrać akurat te krowy do hodowli?

Jedną z największych zalet krów jersey jest ich wysoka wydajność mleczna. Produkują one mleko o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu i białka, co sprawia, że jest ono bardzo cenione w przemyśle mleczarskim. Krowy jersey mogą produkować nawet do 20 litrów mleka dziennie. Mleko krów tej rasy jest bardzo cenione w przemyśle mleczarskim ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i białka. Jest ono używane do produkcji serów, śmietany i masła. Są również bardzo łatwe w hodowli. Są zwierzętami spokojnymi i nie agresywnymi, a do tego są bardzo odporne na choroby i dobrze znoszą zmiany klimatu, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla rolników z różnych regionów.

Krowy jersey są również bardzo przystosowane do życia na małych gospodarstwach. Są niezwykle efektywne pod względem zużycia paszy, co sprawia, że są idealnym wyborem dla rolników, którzy chcą hodować krowy na małych przestrzeniach. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich innych zwierząt trzeba o nie odpowiednio zadbać. Wypompowywanie gnojowicy od krów jest ważnym elementem w gospodarstwach rolnych. Wypompowywanie gnojowicy od krów wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak beczkowozy, do których części możesz zakupić tutaj: https://sklep.edmasz.pl/4272-kosze-ssawne-do-beczkowozu. Jeśli szukasz koszów ssawnych najwyższej jakości, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu Edmasz. Gnojowica jest bogata w azot, fosfor i potas, co sprawia, że jest ona cennym nawozem organicznym. Wypompowywanie jej od krów jest również ważne ze względów higienicznych.

Rasa ta jest szczególnie polecana początkującym hodowcom oraz do gospodarstw agroturystycznych, ze względu na zajmowanie małej powierzchni, spożywaniu mniejszej ilości paszy, wyjątkowo łagodny charakter oraz urodziwość.

Zobacz też: Cena krowy – co na nią wpływa i z czego się składa kwota?

Charakterystyka rasy krów stworzonych do produkcji mleka

Rasa krów jersey pojawiła się około 1700 roku i została oficjalnie wyodrębniona jako oddzielna rasa w XVIII wieku. Pierwsza wzmianka pojawiła się w prasie w 1734 roku, a w 1789 roku wprowadzono zakaz importu, co przyczyniło się do zachowania czystości rasy. W XIX wieku zaczęto eksportować i sprzedawać krowy jersey do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów zainteresowanych. Obecnie Dania jest krajem, w którym dominuje hodowla krów jersey. W Polsce rasa ta pojawiła się po raz pierwszy między 1963 a 1965 rokiem, kiedy to sprowadzono 325 krów oraz 10 buhajów.

Krówki rasy jersey są wyjątkowo urodziwe. Potrafią skraść serca przez swoje duże oczy i łagodny wyraz pyska. Samice uzyskują masę około 400-500 kg, więc są niewielkie, jak na bydło, charakteryzują się szlachetną, delikatną i harmonijną budową ciała. Ich nogi są suche, a racice ciemne. Umaszczenie jerseyów jest jednolite: czerwone, myszate i płowe z jaśniejszym kolorem wokół pyska i oczu. Dopuszczalne są białe łatki na dolnych partiach ciała.

Krowy rasy jersey są znane ze swojej inteligencji i łatwości uczenia się nowych rzeczy. Są również bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi i chętnie się z nimi bawią.

Bydło tej rasy jest bardzo łagodne, cierpliwe oraz towarzyskie. Te krowy są hodowane w różnych warunkach klimatycznych. Można je spotkać nawet w Brazylii czy Indiach. Niskie temperatury znoszą gorzej niż inne rasy, szczególnie w przypadku cieląt o niskiej masie urodzeniowej. Do tego są stosunkowo tanie w utrzymaniu i świetnie potrafią sobie poradzić na pastwiskach o słabej jakości.

Te krowy to wyjątkowe zwierzęta o wielu zaletach dla rolnictwa. Ich wysoka wydajność mleczna, łatwość w hodowli i przystosowanie do życia na małych gospodarstwach sprawiają, że są one cennymi osobnikami dla rolników na całym świecie.

Jersey

fot.unsplash,Travis Leery,Dhanush Satyan

swiatrolnika.info 2023