Talk icon

Informacje

08-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 pb

Stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wzrosła do 6 procent.

Środowa podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 roku. W niedawnej wypowiedzi Prezes NBP Adam Glapiński oświadczył, że: “Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży”. Zdaniem wielu analityków w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnego podniesienia poziomu, nawet do 7 procent.

RPP ponownie podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc., stopa lombardowa do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli – do 6,1 proc.

Środowa podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r. To skutek wzrostu inflacji, która – jak podał GUS w szybkim szacunku – w maju osiągnęła poziom 13,9 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu.

Stopy procentowe

Goldman Sachs prognozuje wzrost stóp procentowych do 7%

Prognozujemy, że NBP podniesie stopy procentowe do najwyższego poziomu +7,00 proc. (wobec +5,75 proc. poprzednio) – przekazało kilka dni temu biuro analiz Goldman Sachs.

Analitycy oceniają, że wypowiedzi prezesa NBP są "zgodne" z opinią Goldman Sachs, iż "argumenty przemawiające za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w Polsce pozostają silne".

W związku z tym GS prognozuje, że "NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7,00 proc". 

"Inflacja nadal osiąga nowe maksima i znacznie przewyższa oczekiwania. Oczekiwania inflacyjne są na historycznie wysokim poziomie, a złoty pozostaje pod powtarzającą się presją deprecjacyjną" – wymienili.

"Naszym zdaniem oznacza to, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe" – wskazali. 

"W związku z tym, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej" – zaznaczyli analitycy Goldman Sachs.

GS przypomniał opinię prezesa NBP, według którego wysokie stopy procentowe będą się utrzymywać, a obniżka stóp będzie możliwa dopiero pod koniec 2023 r.

Czytaj też: Glapiński: Będziemy podnosić stopy procentowe, aż inflacja nie spadnie

PAP/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023