O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

PZU: W 2023 r. spodziewamy się, że wzrost PKB wyniesie poniżej 1 proc.

wzrost PKB

Spodziewamy się, że w 2023 r. wzrost PKB zwolni do nieco poniżej 1 proc. – napisał w komentarzu główny ekonomista PZU Dawid Pachucki.

Podkreślił również, że – jak wskazała listopadowa aktualizacja projekcji NBP – nie można wykluczyć scenariusza recesyjnego. W jego ocenie niski wzrost gospodarczy, będący efektem silnego spowolnienia popytu krajowego, „domknie na przełomie 2022-2023 lukę popytową w Polsce”, co obniży presję na wzrost cen.

Pachucki: Wzrost PKB spowolni w 2023 roku

„Widzimy ryzyko, że czwarty kwartał może przynieść stagnację wzrostu gospodarczego w Polsce, a w kontekście ostatniego zaostrzenia napięć geopolitycznych nawet spadek PKB w ujęciu kwartalnym. W kontekście bardzo dobrych wyników naszej gospodarki w pierwszych trzech kwartałach, a zwłaszcza w pierwszym kwartale tego roku, średnioroczny wzrost PKB w 2022 może być bliski 4,5 proc.” – napisał w komentarzu główny ekonomista PZU Dawid Pachucki.

Dodał, że w roku 2023 spodziewane jest głębsze spowolnienie, co wynika m.in. z gorszych prognoz dla największych partnerów handlowych naszego kraju. Komisja Europejska w listopadowej aktualizacji swoich projekcji założyła, że w 2023 r. wzrost PKB w strefie euro, będącej największym partnerem handlowym Polski, wyniesie zaledwie 0,3 proc. wobec 3,2 proc. w tym roku.

„W przypadku Polski, spodziewamy się, że w 2023 r. tempo wzrostu PKB zwolni do nieco poniżej 1 proc., choć jak wskazała listopadowa aktualizacja projekcji NBP, z 50-procentowym prawdopodobieństwem nie można też wykluczyć scenariusza recesyjnego, tj. spadku PKB w Polsce o 0,3 proc.” – prognozuje główny ekonomista PZU.

wzrost PKB

Niski wzrost gospodarczy obniży presję na rosnące ceny

W jego ocenie niski wzrost PKB, będący efektem silnego spowolnienia popytu krajowego, „domknie na przełomie 2022-2023 lukę popytową w Polsce”, co obniży presję na wzrost cen.

„Wprawdzie początek roku 2023, w związku z efektami niskiej bazy z 2022 r. i zapowiedzianym przez rząd częściowym odwróceniem zmian VAT w tarczy antyinflacyjnej, może przynieść jeszcze lekkie przyspieszenie inflacji, od marca powinna już ona zacząć hamować, a w drugiej połowie przyszłego roku to hamowanie może nawet przyspieszyć” – ocenił Dawid Pachucki.

Dodał, że w tym okresie przyszłego roku ujawnią się efekty spadających ostatnio – i to także w kontraktach rocznych – cen energii elektrycznej. Te wprawdzie, licząc w ujęciu rocznym, są wciąż wyższe niż w roku 2021, jednak obecne tendencje sugerują, że w II połowie 2023 r. dynamika cen energii zacznie wygasać.

„Komisja Europejska w swoich najnowszych prognozach zakłada nawet, że spadek inflacji cen energii w trakcie 2023 r., w 2024 r. przerodzi się w deflację tych cen. Potencjał do tego jest ogromny” – stwierdził ekonomista PZU. 

„Wzrosty cen komponentów w inflacji konsumpcyjnej i producenckiej w krajach Unii Europejskiej w tym roku były dwu-, a nawet trzycyfrowe (w Danii sięgały blisko 250 proc. dla składowej energia w PPI). Ostatnie miesiące przynoszą jednak zmianę trendów” – dodał Pachucki.

Czytaj też: Eksperci PIE: W IV kwartale wzrost PKB Polski spowolni

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023