Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Karol Pepliński

PZPRZ apeluje do Kowalczyka o wyższe dopłaty do materiału siewnego

dopłaty do materiału siewnego

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych chce, aby minister Henryk Kowalczyk zmienił tegoroczne dopłaty do materiału siewnego.

PZPRZ zaapelował przede wszystkim o zwiększenie kwoty pomocy i zmianę przepisów regulujących kwestię dopłat. Związek wskazał, że polscy rolnicy zostali w tym sezonie dotknięci ogromnym wzrostem cen środków produkcji. Zdaniem związkowców, tylko większa pomoc rolnikom zagwarantuje utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.

Dopłaty do materiału siewnego do zmiany?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych poinformował, że zwrócił się do wicepremiera Henryka Kowalczyka z prośbą o interwencje. Chodzi o dopłaty do materiału siewnego, a dokładniej tegoroczne stawki i ogólne przepisy regulujące kwestię dopłat w naszym kraju.

,,Drastyczny wzrost cen środków produkcji jaki nas dotknął w bieżącym sezonie jest dla nas rolników bardzo dużym problemem, gdyż mimo wyższych cen zbytu jakie uzyskujemy ze sprzedaży naszych płodów rolnych osiągnięcie opłacalności na poziomie warunkującym zwrot kosztów produkcji jest bardzo trudny. Obecnie stajemy przed dylematem ile możemy zainwestować w produkcję  rolną na przyszły sezon. Niestety ale ceny środków produkcji są na niezmiennie bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to także materiału siewnego. Aktualnie proponowane przez firmy nasienne ceny kwalifikatu są na tyle wysokie, że oferowana przez resort rolnictwa stawka dopłaty, w żaden sposób nie rekompensuje w znaczącym stopniu kosztu tego rodzaju zakupu. W związku z tym duża część producentów staje przed wyborem – kupić (droższy) kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami” – czytamy na stronie PZPRZ.

PZPRZ przytoczyło również badania ankietowe, w których producenci jednoznacznie wskazywali na bardzo dużą rolę dobrej jakości materiału siewnego kwalifikowanego w kształtowaniu opłacalności produkcji. Związek zauważa też, że według raportu NIK z 2018, Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem udziału kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach zbóż.

,,Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania – także te związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju – uważamy, że odpowiednio wysokie wsparcie producentów w zakresie zakupu materiału siewnego kwalifikowanego jest bardzo potrzebne, czy wręcz konieczne” – dodaje PZPRZ.

dopłaty do materiału siewnego

PZPRZ apeluje o zmianę stawek

PZPRZ zaapelował również o zwiększenie stawek na dopłaty do materiału siewnego. Według ogólnie dostępnych informacji w  tegorocznym budżecie, podobnie jak w latach poprzednich, na ten cel przeznaczono 75 mln zł.

,,Naszym zdaniem tylko dla utrzymania podobnego poziomu wsparcia jak w latach poprzednich niezbędne jest zasadnicze zwiększenie tej kwoty, przynajmniej o 100% (np. ze środków rezerwy budżetowej)” – wskazuje PZPRZ.

PZPRZ zwróciło się również z prośbą o to, aby rozważyć na lata przyszłe inną metodę określania kwoty przeznaczonej na dopłaty do materiału siewnego.

,,Obecnie z góry ustalona kwota podzielona pomiędzy wszystkich składających wnioski nie jest dostatecznie silnym wsparciem dla producentów, co zresztą potwierdza zacytowany wcześniej raport NIK. Naszym zdaniem najlepiej byłoby określić wysokość dopłat stosowanych przez państwo przyjmując określoną z góry stawkę dopłat do 1 hektara” – dodaje PZPRZ.

Czytaj też: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Wnioski tylko do końca sierpnia

pieczywopelnoziarniste.home.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023